Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Moderní Čína

70%
4 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Moderní Čína

Podtitul: Komplexní průvodce novým světovým ekonomickým gigantemPoprvé vydáno celosvětově: 2009

Nejnovější vydání:
Jota - 2009
ISBN: 978-80-7217-681-6
Počet stránek: 340
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Jota (2009) 978-80-7217-681-6 340

Tato publikace vydávaná v rámci proslulé a světově uznávané encyklopedie Britannica seznamuje čtenáře se současnou tváří země, jež prošla v uplynulých desetiletích rozsáhlými změnami a nyní se přetváří v moderní stát s nejrychleji rostoucí ekonomikou na světě, která má podle předpovědí do deseti let zastínit trh ve Spojených státech. Po stručném historickém nástinu posledních sta let, tak zásadních pro vývoj země, se zaměřuje především na současnou společenskou, ekonomickou a kulturní podobu Číny. Kniha vycházející z nejmodernějších materiálů je dokonalým společníkem pro cestovatele, kteří chtějí poznat zemi i mimo rámec turistických tras, pro studenty a obchodníky, jež potřebují získat přehled o její kultuře a společnosti, i pro běžného čtenáře, který by rád pochopil pozoruhodný odkaz Číny a její možnosti do budoucna. S průvodci Britannica se čtenářům dostávají do rukou ty nejpřesnější, nejaktuálnější a odborně vycizelované publikace,které se zabývají klíčovými tématy naší doby, životem a dílem nejvýznamnějších osobností a podrobnou analýzou minulosti a současnosti národů světa. (Založil/a: mauvais-ange)

(více)  

Štítky

více  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

andyfeng
40% 40% 40% 40% 40%
  20. 12. 2013, 17:19
Kniha Moderní Čína: komplexní průvodce novým světovým ekonomickým gigantem je překladem anglického originálu Modern China vydaného nakladatelstvím Constable & Robinson v roce 2008. Jejím účelem je čtenáře komplexně informovat o situaci v dnešní Číně založené na nedávných historických souvislostech.
Kniha je dělena na pět větších částí. První dvě části se postupně zabývají navozením čínského kontextu pomocí faktických a číselných údajů a dále pak poměrně podrobným historickým přehledem od roku 1912 do současnosti. V další části je rozebírána současná ekonomická a politická situace. Ve čtvrté části nás kniha opět odkazuje do daleké historie a postupně se propracovává k moderní Číně na poli náboženství, umění, architektury a všedního života. Poslední část knihy je zaměřena na místopis, ale věnuje se víceméně pouze pěti destinacím z hlediska turistické atraktivity.
V první části, tzv. kontextu nabízí kniha tabulkový přehled nejrůznějších statistik spojených s Čínou. Zde je také poprvé a naposled v celé publikaci uveden zdroj informací. Zbytek první části je obecným úvodem do čínského kontextu, jakýmsi upřesněním předchozího tabulkového přehledu.
V části druhé jsou velice podrobně a přehledně popsány historické události a souvislosti od roku 1912 do současnosti. Popis historie se zabývá také životopisy významných představitelů Číny, avšak tyto jejich medailonky nijak nezasahují do posloupnosti a přehlednosti kapitoly. Osobně tuto kapitolu považuji za nejpřínosnější, především proto, že neodbočuje od tématu daného názvem knihy a zabývá se moderními dějinami Číny ať už v domácím, tak i v zahraničním měřítku.
Třetí část knihy navozuje jak posloupností, tak i kvalitou na předchozí kapitolu a věnuje se otázkám současné podoby státu, společnosti, ekonomiky, dopravy, komunikací a služeb.
V části čtvrté je pak nastíněna čínská kultura. Tato kapitola je velice nevyvážená, protože se zabývá mnohými otázkami, které nejsou ve vztahu k současné Číně relevantní. Stará náboženství a tradice samozřejmě do velké míry ovlivňují současnou podobu Číny a čínské kultury, ale v rámci této publikace považuji za zbytečné se těmito otázkami zabývat na více než 30 stranách textu. To samé platí i pro další část této kapitoly popisující staré čínské dynastie. V této kapitole nalezneme i několik nelogických a z kontextu vytržených formulací typu: „Po prvním císaři Suejů nastoupil roku 604 n. l. jeho syn.“ (str. 186) – víme tedy, že druhý Suejský císař nastoupil roku 604 n. l., nevíme však, jak se jmenoval, a ani nevíme, jak se jmenoval jeho otec, první Suejský císař. Celou tuto větu tak můžeme považovat za zbytečnou, protože nám nepřinesla žádnou relevantní informaci. V této zbytečně rozsáhlé kapitole nalezneme i množství tiskových chyb a dalších nejasností. Jediným přínosem této části knihy je komplexnost a množství informací, které tak máme na jednom místě a nemusíme je hledat jinde, avšak by se, dle mého názoru, kniha bez této kapitoly obešla, nebo by ji mohla ve zredukované podobě zachovat a měla by tak o cca 100 stránek méně. Naprostým příkladem zcestnosti informací, kde by bylo záhodno vědět, z jakého zdroje autor čerpal, nebo přinejmenším kdo byl autorem popisované části, je zmínka o bojových uměních na straně 269. Zde je popisováno 5 zvířecích stylů bojových umění kláštera Šao-lin. Podle této publikace to jsou: medvěd, pták, jelen, opice a tygr. Podle všech ostatních zdrojů i mé vlastní zkušenosti byste mezi pěti základními šaolinskými styly nalezli z těchto jmenovaných pouze tygra a pokud jde o ptáka, tak by to byl specificky jeřáb. Jako třešničku na dortu je třeba zmínit ještě malý detail související s neschopností dodržení tématu v dané kapitole. Jedná se o kapitolu pojednávající o akupunktuře, kde se po 2 stránkách přes znamení zvěrokruhu dostaneme k vyjmenování všech čínských svátků včetně jejich dat. Sami si logicky odpovězme, jestli bychom popis čínských svátků hledali v kapitole o akupunktuře.
Poslední kapitola zabývající se místopisem už klesající kvalitu knihy bohužel moc nevylepšuje. Je zde sice podrobně, z hlediska historie, kultury a místopisu popsán například Peking, Šanghaj nebo Tibet, ale kniha tak zapomíná a vůbec nezmiňuje stovky dalších úžasných míst v Číně, která jsou turisticky každoročně naprosto vytížená.
Obrazová příloha uvedená vždy v jedné třetině knihy nabízí fotografie předních představitelů čínské moderní historie, v druhé části pak pohled na starodávnou i moderní architekturu. Občasné mapky přímo v jednotlivých kapitolách jsou buďto nepřehledné nebo úplně zbytečné a vypadají jako vytvořené v programu Malování nebo okopírované ze starého atlasu. Světlou stránkou publikace je její přebal a úprava, především vnitřní strana obálky. Za dobře přehledný můžeme považovat i konečný rejstřík jmen a názvů a také úvodní obsah.
Závěrem je nutno upozornit, že až na úvodní předmluvu (napsal Jonathan Mirsky) a kapitolu o čínských dynastiích (napsala Frances Woodová) není v žádné další z kapitol uveden autor a celá publikace tak navozuje dojem, že byla napsána těmito dvěma autory. Důležitým faktorem je také nepřítomnost jakýchkoli citací nebo seznamu zdrojů, nejasné je také již zmiňované množství autorů. Ať už si společnost Encyclopedia Britannica hájí svůj monopol na informace tím, že necituje jiné publikace nebo autory a všechny informace v knize tak považuje za své, nebo není schopná efektivně pracovat s jinými zdroji, čtenáři, do jisté míry srozuměného s čínským kontextem, se tak publikace nejspíš bude jevit jako velice rozporuplná.