Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Obrázky z Klenčí

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Obrázky z Klenčí
Autor:
Originální název: Obrázky z Klenčí
Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Nejnovější vydání:
Orego - 2009
Počet stránek: 179
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Orego (2009) 179

Jan Baar ve své třetí knížce předkládá životní osudy lidí malého podhorského městečka na přelomu 19. a 20. století. Jak sám uvádí v krátké předmluvě: „Pokouší se podat obraz tehdejší doby tak, jak ho zachytila paměť od starší generace, zejména čerpal z vyprávění svého otce a své tchýně.“ Po zmíněné předmluvě následuje úvodní pasáž, kde nás autor stručně seznamuje s minulostí Chodů a v jejím závěru nám připomíná, že Klenčí našemu národu dalo tři nepřehlédnutelné kulturní velikány: spisovatele Jindřicha Šimona Baara, hudebního skladatele Jindřicha Jindřicha a spisovatele Jana Vrbu; všichni jsou pochování na místním hřbitově.
Samotný děj románu začíná zasedáním městského zastupitelstva Klenčí, které se radí, jak nejlépe přivítat nové století. Zde se poprvé setkáváme s učitelským mládencem Jindřichem, který supluje na místní škole za nemocného podučitele Vrbu. V Jindřichovi samozřejmě poznáváme pozdějšího hudebního skladatele, který už v mladém věku chodí po vesnicích a sbírá lidové písně z celého Domažlicka, Přimdska a Tachovska a díky jeho úsilí neupadly v zapomnění. Jindřich se zamiluje do slečny Julinky z pošty, která je však dcerou bohatého mlynáře Tauera a ten jejich lásce nepřeje. Leckdo může namítnout, že psaní na téma nešťastné lásky je už obehrané, ale je třeba podotknout, že se autor převážně vyhnul úskalí laciného líčení dojímavých scén, které bychom zákonitě očekávali.
Ještě jedna láska je součástí vyprávění, jímž autor těká po osudech svých četných postav. Děj rozhodně výrazně poznamená i seminarista Jakub Feit, do jehož nitra se autor ponořil snad nejhlouběji. Jakub se ocitl v semináři, protože - původem z nuzných poměrů - by jinak živořil, ale i přestože se snaží věřit, nedokáže v sobě potlačit nezkrotné mládí a pobuřují ho nespravedlnosti té doby. Nikdo se nediví, že ho silně přitahuje mladá služka Dorotka a jako natruc se neskrývá s tím, že ji miluje. Z jeho úst slyšíme slova: „Přírodě se nikdo neubrání. Myslíš, že ti nahoře žijí podle víry? Něco jiného nám říkají a něco jiného dělají. Je to největší pokrytectví, jaké může existovat. Vymysleli celibát, abychom se nemohli ženit a veškerý majetek aby připadl církvi.“
Jakub je vysvěcen na kněze, ale jeho chování se nezmění, zákonitě se stane trnem v oku pokryteckých svatoušků a svých nadřízených. Ale Dorotky se nevzdá, jednu noc s ní potajmu opouští faru a vydávají se do Hamburku, aby se přes moře dostali do Ameriky, která i v těch časech byla cílem všech, kteří doma ztroskotali. (Založil/a: Manon)

(více)  
Jan Baar Jan Baar
*1923 - †2010

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace