Lidový malovaný nábytek v českých zemích

Lidový malovaný nábytek v českých zemích Originální název: Lidový malovaný nábytek v českých zemích
Poprvé vydáno celosvětově: 1989

Panorama - 1989
ISBN: 80-7038-034-9

Panorama (1989) 80-7038-034-9 200

Druhý svazek ediční řady Poklady uměleckých sbírek přispívá k poznání jednoho z nejkrásnějších projevů lidového výtvarného umění, který se dnes stal také hledaným předmětem sběratelství — malovaného nábytku. Malované truhly, skříně, kolébky a postele obklopovaly venkovského člověka v jeho denním životě a sloužily k praktickým potřebám i k reprezentaci. Autoři, kteří patří k našim předním odborníkům v oblasti lidového umění, PhDr. Helena Johnová, CSc., PhDr. Jitka Staňková, CSc., a prof. PhDr. Ludvík Baran, DrSc., se ujali závažného úkolu a zpracovali o léto tematice u nás první souhrnnou monografii. Přehlednou formou pojednávají o historickém vývoji malovaného nábytku, který můžeme v českých zemích sledovat od konce 17. do 20. století, o jeho bohaté ornamentice. technikách malby a jednotlivých regionálních typech. Rozsáhlý sbírkový fond našich muzeí, z něhož byl pořízen obrazový doprovod pro tuto publikaci, poskytuje plastický obraz o tvůrčí invenci a nápaditosti českých lidových mistrů a o neobyčejném smyslu našeho lidu pro krásu, harmonii barev a poezii.

Největší a nejúplnější jsou sbírky lidového nábytku v Národním muzeu v Praze a v Moravském muzeu v Brně, kde se jim dostalo samostatné expozice v Jevišovicích. Významné regionální sbírky mají také muzea v Českých Budějovicích (expozice Žumberk), v Kašperských Horách, v Plzni, v Litomyšli, v Rožnově p. R., v Opavě ad. Knihu doplňuje německé resumé, terminologický slovníček, bibliografie a rejstřík míst. (Založil/a: Manon)