Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Linux na firemním PC

100%
5 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Linux na firemním PC Originální název: Linux na firemním PC
Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Nejnovější vydání:
BEN - technická literatura - 2007
ISBN: 978-80-7300-225-1
Počet stránek: 143
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
BEN - technická literatura (2007) 978-80-7300-225-1 143

Bojíte se stále Linuxu?Pomůžeme Vám odpovědět na následující otázky:
Je Linux pro Vás?
Hodí se Linux do vaší organizace?
Můžete s ním ušetřit?
Bude Vám užitečný?

Toto jsou otázky, na něž většina literatury, která o tomto operačním systému prozatím vyšla, neodpovídá.

Knihy věnované problematice OS Linux a aplikací v něm jsou většinou příručky "jak na to" pro začátečníky, nebo nástroje určené programátorům o tisícovkách stran. Ta, kterou právě vidíte, je však jiná.

Tato kniha si klade za cíl pomoci Vám, Vašemu šéfovi nebo kolegovi při rozhodování, zda začít, či nezačít Linux používat.

V první kapitole se Vás pokusíme seznámit s Linuxem. Popíšeme Vám základní vlastnosti operačního systému, uvedeme Vás do jeho prostředí a některých programů, které se nejčastěji využívají při práci v organizacích.
Ve druhé kapitole Vám nabídneme nezávislé zhodnocení, jaké jsou možnosti, výhody a nedostatky Linuxu pro použití v organizaci při jeho současném stavu. Na základě podaných informací byste pak měli být schopni odhadnout zda Linux je, nebo není vhodný, a zda stojí zato uvažovat o jeho nasazení na Vašich počítačích. Správné použití Linuxu tam, kam se hodí, může uspořit nemalé finanční prostředky. Pokud se na základě informací z naší knihy rozhodnete tak, že ušetříte a vaše Informační Infrastruktura se stane efektivnější, bude to náš největší úspěch.

Co v knize skutečně najdete - aneb čím je tato kniha výjimečnáV oblasti OSS existuje množství odborné literatury pro systémové administrátory, programátory, erudovanější uživatele. Nicméně chybí manažersky orientované publikace, které by s OSS seznamovaly ty, kteří o IT rozhodují z pozice financí, ale s technickým řešením samotným mají menší zkušenosti než vykonavatelé jejich vůle.

Účelem publikace je seznámit pracovníky veřejných a soukromých organizací na manažerských pozicích s problematikou využívání GNU/Linux a opensource softwaru na pracovních počítačích, tj. mimo servery. Běžný kancelářský počítač je, na rozdíl od serverového, zcela doménou proprietárního softwaru, typicky MS Windows/Office. Přitom naprostá většina jeho funkcí může být suplována OSS (Opensource Software).

Publikace se skládá ze dvou základních celků
1. Úvod do problematiky GNU/Linux a OSS pro manažery
2. OSS jako náhrada proprietárního softwaru v kanceláři

První celek předkládá základní seznámení s tím, co je to OSS, s jeho historií a současností. Druhá část se soustředí na praktickou, ekonomickou, personální (uživatelskou) stránku použití OSS jako alternativního softwaru. Cílem není pouze představit OSS jako účinnou náhradu Windows, Office a dalšího softwaru, ale také poukázat na problematická místa a rizika, která jsou s jeho použitím spojena.

Kniha je určena manažerům, stejně ji využijí i laici se zájmem o problematiku GNU/Linuxu a OSS. Nemá být proto odborným manuálem a nepředpokládá předchozí znalosti problematiky. Nutností pro její použití je naproti tomu obecná počítačová gramotnost, která se u cílové skupiny předpokládá. Publikace je napsaná čtivou formou s důrazem na srovnávání majoritních/alternativních produktů.

Historie vydání
1. vydání - srpen 2007 - 978-80-7300-225-1

Stručný obsah

1. Úvod do problematiky OSSCo je to GNU/Linux?Historie GNU/Linux a dalších Ux Systémů použitelných jako software pro pracovní stanice (BSD)Současný stavZákladní aplikace běžící v GNU/LinuxSprávci oken (KDE,Gnome)Kancelářské balíky (KOffice, OpenOffice.org)Komunikační programy (Firefox, Thunderbird, Evolution, Gaim, Kontact, Kopete)Programy pro DTP, multimédia, účetnictví Etc2. Využití OSS v organizaciTypy distribucí (Komerční, komunitní)Typy instalace, podpory, aktualizaceNahrazování běžného softwaru pro Windows alternativamiProblematika školení personáluProblematika správy a administraceBezpečnost dat a jejich zajištění, otázka virů a malwaru obecněBezpečnost počítačů a uživatelů, auditováníEkonomické aspekty použití Opensource3. Shrnutí, závěr, rejstřík, odkazy

Témata
Úvod do systému linux, Problematika ceny počítače, Alternativní software, Co je to gnu/linux?, Historie a současnost , Modely vlastnictví softwaru, Gnu/linux, Současný stav operačního systému gnu/linux, Podoba systému a základní komponenty, Nejběžnější grafická prostředí v linuxu, Společná historie, Kde, Gnome, Souboj kde a gnome, jejich současný vztah, Grafické prostředí a jeho volba, Moderní prvky grafického rozhraní, Software nezávislý na pracovním prostředí , Mozilla firefox , Mozilla thunderbird, Opera, Linux a elektronická kancelář, Elektronická kancelář?, Elektronická kancelář a linux, Openoffice.org, Koffice, Jiné kancelářské aplikace, Dostupnost dalšího software, Použití softwaru ze systému microsoft windows, Závěr 1. Kapitoly, Nejčastější dotazy uživatele ms windows k linuxu, Podoba a fungování systému, licence, Programy a aplikace, Bezpečnost a uživatelé, Jiné otázky, Využití linuxu v organizaci, Úvod, Linuxové distribuce a jejich typy, Komerční linux, Komunitní, Řízené nekomerční distribuce, Instalace, aktualizace a upgrade linuxu, Software na linuxu a na windows možnosti náhrady, Současný stav pracovního softwaru na os linux, Linux v kanceláři, Ostatní pracoviště, Shrnutí, Vzdělávání uživatelů, Administrace, Linux a bezpečnost, Zabezpečení uživatelských dat v linuxu, Zabezpečení před útokem z internetu, Problematika škodlivého softwaru, Zajištění integrity dat, Ekonomické aspekty použití linuxu, Shrnutí, Závěr
rejstřík knihy
Adobe Photoshop, aktualizace, BitTorrent, BSD, CAD, Canonical Ltd, DEB, Debian, distribuce, DTP, DVD, Ext3, Firefox, FTP, GNOME, GPL, GPU, GTK+, Human Interface Guidelines, Hurd, IBM, ICQ, iChat, IMAP, instalace, Instant Messaging, IRC, Jabber, Kaffeine, KDE, Kernel, kiosky, KMail, Konqueror, Kontact, KOrganizer, KPIM, LGPL, Linspire, Mandriva, MDB, Microsoft Visio, MP3, MS Access, MS SQL Server, MSN, Novell, OEM, OpenGL, OpenOffice.org, Outlook, Outlook Express, PDF, PIM, POP3/SMTP, Post Script, Qt, RedHat, ReiserFS, RPM, RSS, RTF, Safari, Shell, SIP, SLED, svobodný software, tabulkový kalkulátor, textový procesor, Thunderbird, Ubuntu, Winamp, Window Manageru, Wine, X Window System, Xgl, X11, X.
(zdroj: knihy.abz.cz) (Založil/a: Esther Darnett)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace