Probděná noc

Probděná noc Originální název: Bessonnica
Poprvé vydáno celosvětově: 1988

Lidové nakladatelství - 1988

Lidové nakladatelství (1988) 216

Ačkoliv celý román Probděná noc je rámcově situován do jediné noci, jeho retrospektivní děj, podaný prostřednictvím mučivých úvah a vzpomínek mladé romantické dívky Varji, přerůstá v citové drama plné konfliktů a napěti. Jemnou a pronikavou psychologickou analýzou a neotřelými literárními postupy řeší autorka zásadní otázky, které před hrdinkou vyvstávají při konfrontaci jejích ideálů s drsnou životní realitou i při nesnadném rozhodování mezi dvěma muži, kteří zasáhli do jejího života. (Založil/a: Manon)

Lilija Ivanovna Beljajeva Lilija Ivanovna Beljajeva
*1934

Děčínský
  27. 12. 2016, 13:53
Autorka pro svůj román zvolila retrospektivu. Její hrdina v noci po těžkém zranění svého přítele znovu prožívá svůj život tři roky nazpět. Vydala se na Sachalin naivně toužící po bezkonfliktním životě. Uvázne v osudech "kladného" hrdiny, úspěšného, vzdělaného intelektuála, ale postupně poznává skutečně silnou osobnost. V tomto porovnávání různých povah těžce a zdlouhavě nachází nový smysl a své místo v životě. Tento román musel být v sovětském zřízení zcela novým a pro mnohé současné autory i zahanbujícím. Pokládám děj za zajímavý a podnětný, i když poněkud schematický. Autorce již bylo asi 42 let a měla za sebou již dost dlouhou zkušenost, aby věděla co píše. Líbilo se mi rčení "...panebože, který nejsi!" To mi bude pomáhat, když si občas ulevím: panebože!