Marley a já aneb Život s nejhorším psem na světě

Originální název: Marley & Me

Ikar - 2007
ISBN: 978-80-249-0869-4

Ikar (2007) 978-80-249-0869-4 341

Co to je za rodinu bez věrného, dobře vychovaného klidného psa? Labrador Marley má však k takovému psímu hrdinovi daleko. Když si ho John s Jenny přivedou domů, nestačí se divit. Kde je ten mírný, inteligentní a přizpůsobivý pejsek, kterého slibovaly kynologické příručky? Už první jízda autem se promění v malé dobrodružství a překvapení pokračují: Kdo to roztahal po bytě celou roli toaletního papíru? Kam se poděly ubrousky, papírové kapesníky, účtenky, korkové zátky, svorky na papír a šachové figurky? Proč má židle najednou jen tři nohy? Marley kosí ocasem sklenice a zarámované fotografie, ohryzává nábytek, vyhrabává květiny na zahradě, leze do odpadkového koše, skáče na lidi a loudí u stolu, hraje si na potápěče v misce s vodou, škrtí se na vodítku, čmuchá, funí, slintá a očurává kdeco a kdekoho. A navíc roste jako z vody. Přesto na něj John s Jenny nedají dopustit a s velkou láskou i pochopením líčí Marleyho veselé kousky i dojemné chvíle z jeho stáří a nemoci. Život s "nejhorším psem na světě" totiž není žádná nuda. (Založil/a: Beornottobe)

John Grogan John Grogan
*20.03.1957

Tiwala
  30. 9. 2012, 21:30
Brečela jsem jak u knihy, tak u filmu. Perfektní knížka pro všechny milovníky zvířat a pro ty, co se rádi zasmějí.
Keatin
  30. 11. 2016, 18:14
Odložit knihu byl pro mne nadlidský úkol, a to i tehdy, když jsem marně hledala další stránku. John Grogan svou zpověď pojal velmi čtivě, uvěřitelně, nepřehnaně, netlačil na pilu ...já mu prostě sežrala vše i s navijákem a královsky jsem se bavila. Je to kniha o psovi, o vztahu člověk-pes, o vztahu dvou lidí, o rodině, prostě o životě, potažmo ze života. Našla jsem asi 3 pasáže, u kterých jsem potřebovala kapesník/y, převažovaly však ty, u nichž jsem znatelně posilovala bránici.
Kůstka
  10. 1. 2013, 15:28
Četla jsem ji o letošních Vánocích a byl to pro mě fajn odpočinek. :) Marleyho bych sice domů nechtěla, mam ráda svůj pořádek. :D Ale takhle věrného kamaráda by chtěl určitě úplně každý. :))
Fabienne
  29. 7. 2012, 8:34
Marley jako učitel a vzor. Je vůbec možné, aby pes - jakýkoliv, ale hlavně tak natvrdlý, divoký a neovladatelný, jako byl ten náš - mohl ukázat lidem, na čem v životě opravdu záleží? Jsem přesvědčen, že ano. Věrnost. Odvaha. Jednoduchost. Radost. A také věci, na kterých nezáleží. Pes nepotřebuje drahá auta, velké domy ani módní oblečení. Symboly společenského postavení mu nic neříkají. Naprosto si vystačí s naplaveným klackem. Pes soudí každého podle toho, jaký je uvnitř, a ne podle jeho barvy pleti, podle vyznání nebo společenského původu. Je mu jedno, jste-li bohatý či chudý, vzdělaný či ne, chytrý nebo hloupý. Dejte mu své srdce a on vám dá svoje. Je to tak prosté, a přitom nám lidem , kteří jsme o tolik chytřejší a sofistikovanější, vždy dělá takové problémy, rozeznat, na čem záleží a na čem ne.
--------------------------------------------

Když jsem si knihu půjčila, vůbec jsem netušila, jak mě zasáhne. I když dám stranou své osobní zkušenosti se psy, i potom musím publikaci hodnotit jako výbornou. A to především proto, že je psána srdcem. Lze vycítit, že autor byl tak plný emocí, že nemohl jinak, než to vše "hodit na papír". A povedlo se - jemu se jistě ulevilo a svět poznal Marleyho. Ano, odborníci radí, že psy si nemáme polidšťovat, že jsou to "jenom" zvířata. Ale co naplat - žádný člověk vás totiž nikdy nebude milovat tak bezvýhradně a po celý svůj život jako pes.
S.monika
  15. 2. 2014, 17:58
Možná budu plnit zbytečně komentáře.. ale poklona těm, co to četli .. já málem ani nedokoukala film :( .. vím, je to život a mazlíčci s námi nebudou na navždy, ale ..
Pim
  1. 5. 2013, 20:58
Skvělá knížka. Párkrát jsem se zasmála nahlas a také jsem měla co dělat, aby mi nekapaly slzy po tváři v autobuse .... Skvělé vyprávění o přátelství člověka (lidí) a psa, ani ne o přátelství, spíš asi o lásce. Díky za všechny ty historky a seznámení s Marleym.
chrispe
  27. 2. 2013, 15:24
Marleyho jsem rozečítala několikrát. Měla jsem problém se do té knihy začíst, SPOILER zvlášť s vědomím jak ta kniha skončí, což mi nějakej neomalenec vyslepičil // Ale tentokrát jsem si řekla: ,,Ne! Pusť se do toho.". Ne, že bych ji přečetla na jeden zátah, ale za chvíli jsem si až moc zvykla na krátké Marleyho kapitoly a těšila se, co rodina opět prožije. Musím se ale přiznat, že poslední třetina knihy pro mě byla trápení (a možná proto jsem se ji rozhodla přečíst na jeden zátah). Moc vzpomínek. Marleyho příběh vám nabídne hodně. Spoustu smíchu i těch smutnějších emocí. Nevím, jestli na tu poslední část ještě někdy seberu odvahu. Asi ne. //edit. Dva dny jsem měla oteklý oči!
vanous95
  29. 9. 2012, 17:42
Nádherně, vtipně a zároveň dojemně napsaná knížka. První kniha, u které jsem se neubránil slzám, ale na druhou stranu také kniha, u které jsem se mnohokrát od srdce zasmál. Určitě doporučuji všem pejskařům. :)
Manon
  16. 12. 2013, 11:43
Celý začátek knihy mě napadalo, panebože, nikdy si nepořídím psa! Ale jak kniha postupovala, tak bych takového Marleyho i doma brala..
Peter.Melon
  21. 5. 2011, 20:02
Marley a já je velmi dobrá a vtipná kniha s jedním chlupatým labradorem Marleym.Člověk by těžko uvěřil,co dokáže jeho čtyřnohý přítel za jeho nepřítomnosti udělat.Marley je snad nejvíce aktivním psem a to aktivní berte s uvozovkami.Mně se tato kniha líbí nejen kvůli psímu členovi rodiny.Je zábavná,napínavá a čtivá.Hodnotil bych ji asi 8/10 body.
stepuli
  18. 2. 2014, 19:16
Tato knížka mě (spolu se sérií Harryho Pottera) zasáhla nejvíc. Určitě to je i tím, že v době kdy jsem ji četla jsme měli desetiletého labradora, takže jsem si dokázala živě představit, o čem autor píše. Hlavně Marleyho konec jsem doslova ořvala, že jsem ani na písmenka neviděla. Je vidět, že to psal člověk, který svého psa miloval i když to bylo takové třeštidlo a zlobidlo a to musí zasáhnout každého, kdo svého psa miluje stejně (a už zase brečím).
Clementine
  10. 1. 2013, 15:11
Celou knihu jsem se smála, až jsem se za břicho popadala, abych na konci zjistila, že přes slzy ani nevidím, co že čtu, tak mi Marley přirostl k srdci.
jithushka
  12. 5. 2013, 12:13
Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Neskutečně vtipně a citlivě popsaný život nevšedního psa ve všední rodině. Navíc je v knížce několik myšlenek které nejenže stojí za to si přečíst, ale i se nad nimi zamyslet. Jen, čím víc se blížil konec, tím jsem byla smutnější. Během čtení mi přišlo, že Marleyho dlouho znám a proto mi na konci ukápla nejedna slza.
thierry
  7. 11. 2012, 15:12
Nádherná knížka (podobně jako film). První, u které se mi několikrát tak zamlžil pohled, že jsem musel přestat číst, ale zároveň jsem se u ní i několikrát od srdce zasmál.
Jenom se teď, když se náš první pes pomalu dostává do "důchodového věku", upřímně bojím toho nevyhnutelného. Na druhou stranu mi to otevřelo oči v tom směru, abych nebral chvíle s ním jako samozřejmost a užíval si naplno jeho společnosti dokud to je možné.
RikaAkira
  7. 12. 2011, 23:03
Kniha, na kterou do smrti nezapomenu ne proto, že je vtipná a tak dále (jakože je), ale proto, že jako málokterá popisuje lásku mezi členy rodiny (ať to jsou zviřátka nebo lidi) tak, že mne to dojalo k slzám. Na konci jsem brečela jak želva a ač jsem film neviděla, nedokážu si představit, že ty myšlenky, které mne v knize zaujaly, jsou zprostředkovatelné jinak než skrze text coby myšlenky "vypravěče"/autora.
E Vů Na
  29. 10. 2013, 16:23
Nechtěla bych takového pejska domů, ale co! :D Skvělý společník! Určitě bych se s ním nenudila! :) U chvíle kdy umíral... prostě jsem neudržela slzy! :'(
lamka
  10. 4. 2016, 18:58
Koupila jsem ji jako dárek, potom si ji půjčila. Je krásná, líbil se mi i film. Smála jsem se i plakala.
Lenka79
  6. 3. 2013, 14:18
Film byl pro mě jeden z nejlepších, ale kniha ho ještě předčila. Z filmu i knihy na mě dýchá vzájemná láska mezi všemi, klid a pohoda... Kniha mě rozesmála i rozplakala. Mám ji ve své knihovně a vím, že si ji čas od času přečtu. Patří mezi mé nejoblíbenější knihy.
Veree
  30. 12. 2012, 12:37
Velice pěkná knížka, která se i četla doslova sama. Při popisu štěněcích lumpáren jsem se od srdce zasmála. Na konci kde Marley umíral a celá rdoina se s ním loučila jsem dočítala v slzách a několikrát jsem čtení musela přerušit, protože mi bylo jasné že bych se rozbulela jako malé děcko. Kniha ve mně zanechala hodně... Doporučuji všem mlovníkům pejsků.
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 23:02
Na začátku jsem se nemohla nějak začíst, pak to šlo samo. Obdivuji vypravěčský talent spisovatele. Kniha byla vtipná, chytlavá, čtivá a na konci dojemná. Jedna z mála knih, u které jsem brečela.
-M
  19. 7. 2013, 15:34
Oblíbila jsem si několik sérií nebo jednotlivých knížek, ale tohle je prostě srdcovka, navíc kvalitní knížka. Během ní jsem se nesčetněkrát zasmála a ke konci zase neskrývaně brečela. Měl by si ji přečíst opravdu každý. :)
locin
  12. 10. 2016, 13:03
Kniha byla skvělá, konec byl velmi dojemný. Takhle jsem si u knihy dlouho nepoplakala. Konečný dojem z knihy však byl opravdu pěkný. Hlavně se mi líbili poslední řádky z čehož rozhodně vyplývá: A jdeme do toho znovu. :D
dedede
  22. 6. 2015, 11:12
Skvělá knížka, smála jsem se celou dobu. Až na konci jsem měla problém knihu dočíst přes potoky slz.
Ditaa
  1. 7. 2013, 17:03
Výborná, oddechová a čtivá knížka, která potěší jak majitelé čtyřnohých miláčku tak i čtenáře, kteří se chtějí jednoduše pobavit. Film je také kvalitní, ale některé rozdíly od knihy mi připadají zbytečné.
kikik
  23. 6. 2013, 15:32
Tuhle knihu jsem před pár lety dostala k narozeninám. Od té doby jsem ji stihla přečíst už třikrát. Většinu knihy se smějete a konec vás naprosto dostane. Pokaždé jsem brečela jak želva. Marley je prostě srdcovka :)
Barryna
  16. 10. 2012, 23:08
úžasná kniha, hlavně pro lidi, kteří milují psi. Nejvíc se mi líbilo, jak autor upozorňuje na to, že psi soudí každého podle toho jaký je uvnitř. Na konci jsem brečela, bylo to moc dojemné :)
Jerruska
  13. 8. 2012, 19:55
Oproti filmu,který byl dobrý,je kniha jestě 100x lepší. Ve filmu bylo pozměněno nebo vypuštěno spoustu věcí. Je psaná velmi vtipně a jelikož spisovatel píše sám o sobě a své rodině místy je i hodně smutná. Doporučuji přečíst.
Jity
  13. 2. 2012, 19:38
Skvělá kniha. Asi na ni nikdy nezapomenu, tolikrát jsem se u ní rozesmála, že to ani není možné. Je napsaná opravdu moc vtipně a zároveň tak reálně.
Myska4U
  24. 1. 2012, 19:35
Tato kniha mě naprosto nadchla. Nejen, že je napsaná vtipně, ale je opravdu ze života. Knížka ve mě vzbudila hned několik pocitů. Štěstí a radosti, když si pár pořídil psa, přišlo na řadu miminko. Ale i smutek, kde jsem utřela slzu...