Popel vítězství

Poprvé vydáno celosvětově: 2000

Polaris - 2005
ISBN: 80-7332-066-5

Polaris (2005) 80-7332-066-5 622

Devátá kniha série Honor Harringtonová.

Lidová republika Haven se dopustila drobné chybičky, když oznámila popravu Honor Harringtonové. Zpočátku to tak ovšem nevypadalo. Odpovědná místa přece věděla, že Honor zahynula.
Jenže byla na omylu. Honor se vrátila z vězeňské planety zvané Peklo s půlmilionem nových přátel... včetně několika lidí, kteří znali skutečné pozadí událostí, při nichž se moci v Lidové republice chopil Výbor pro veřejný pořádek.
Válka vstupuje do rozhodující fáze a Honořino zmrtvýchvstání v kritickou chvíli povzbuzuje morálku spojenců. Obě strany věří, že mají vítězství na dosah, ale v cestě stojí mnohá úskalí, která ani jedna z nich nedokáže předvídat. Honor, novináři přezdívaná Salamandr, se opět ocitá ve výhni událostí, ta však tentokrát může být příliš žhavá, než aby v ní i salamandr dokázal přežít. (Založil/a: Alouatta Caraya)

LuciusWlk
  4. 1. 2016, 21:28
Devátá kniha série Honor Harringtonová přímo navazuje na osmou a já jsme v tomto případě rád, že jsem nemusel čekat dva roky, které dělily jednotlivé díly v době vydání. Boje se zde odehrávají spíše na politické scéně, než ve vesmíru a David Weber opět nezklamal ve tvoření politických intrik a mocenských bojů, a to jak v Lidové republice Haven, tak v Matichorském království. Děj je zprvu vcelku úsměvný, s ohledem na „zmrtvýchvstání“ Honor a konfrontací s veškerými poctami, které jak Mantichora, tak Grayson projevovali „popravené“ hrdince. Hned vzápětí se ale rozehrají veliké hry politických struktur, které nedají vydechnout a závěr se neobejde bez podstatných změn, v politických uskupeních obou úhlavních nepřátel. Autor samozřejmě neopomněl ani na pár vesmírných, a vcelku i zásadních bojůvek, nicméně je jich poskrovnu, což ale neubírá knize na zajímavosti, pokud nejsou politické intriky proti čtenářově srsti. :) A další vývoj slibuje opět zajímavé počtení. Jsem rád, že série, má snahu být posunuta opět o kousek jinam. Nezbývá než doufat, že nebude jen kopírovat předchozí scénář.