Originální název: Gai-Jin

ISBN: 978-80-242-2574-6

Knižní klub (2009) 978-80-242-2574-6 960
Ikar (2001) 80-7202-875-8 958
Knižní klub (1996)

Svým posledním prozaickým dílem završil James Clavell trilogii historicko-dobrodružných románů z prostředí Dálného východu. Zatímco v Šógunovi nás příběh zavedl do Japonska 17. století a v Tchaj-panovi byl děj zasazen do Hongkongu počátku předminulého století, v Gaidžinovi se časoprostor obou předchozích dílů série protne, neboť je situován znovu do Japonska, ale tentokrát do období kolem roku 1862. Opět se ocitáme na prahu dějinného zlomu: přestože Japonsko stále lpí na tradicích a brání se sílícímu vlivu bílých přivandrovalců – gaidžinů, ti moudřejší si uvědomují, že bez přijetí základů evropské a americké civilizace se Země vycházejícího slunce v budoucnu neobejde. Na rozdíl od předchozích románů nenabízí Gaidžin jednoznačného hrdinu. V rozvětveném ději sledujeme spletité příběhy několika hlavních postav: ať už je to Malcolm Struan, vnuk slavného Dirka Struana, tchaj-pana Vznešeného domu, svádějící se svou matkou boj o vedení podniku, začínající diplomat Phillip Tyrer, toužící stát se nejlepším tlumočníkem, mladá, krásná a chytrá Angelique Richaudová, překonávající na své cestě za štěstím nejednu nečekanou překážku, či revolucionář Hiraga, samuraj odhodlaný svrhnout nenáviděného šóguna, všechny je spojuje jediné – snaha vzít život do vlastních rukou a nebát se postavit osudu. (Založil/a: zurivymlok)

James Clavell James Clavell
*10.10.1924 - †07.09.1994

svobodka
  20. 11. 2012, 15:00
Intriky, intriky a ještě jednou intriky. Tak bych charakterizovala hlavní děj této knihy. Intriky v japonském císařství, intriky v komunitě Evropanů žijících v Jokohamě, intriky v rodině Struanových. Kniha je současně plná napětí, dobrodružsví a očekávání dalšího vývoje. Zajímavé jsou postavy - chvíli je nenávidíte, chvíli je vám jich líto. Žádné černobílé zobrazení. Knihu vřele doporučuji, i přes její značný rozsah.
LadysR2
  16. 12. 2012, 2:30
Nechci se opakovat, tak jen napíšu, že všechny knihy od Clavella stojej za to. A přijde mi i zajímavý, jak i třeba nepřímo všechny jeho knihy spolu souvisí. A ještě jeden postřeh. Vždycky, když jsem od Clavella něco dočítal, tak mi vadilo, že už jsem na konci a dnes ho mám v knihovně komplet. Můj hodně oblíbenej autor. Jo a dal bych 5 hvězd, ale Šógun a Smršť jsou ještě o něco lepší a šest hvězd tu nemají :-)
Rominka
  22. 10. 2016, 15:30
Super...jak jinak..sice nejslabší kniha z triologie, ale rozhodně stojí za přečtení. Přečetla jsem celou ságu najednou a nelituji ani minuty strávené s panem Clavellem. Všechna čest.