Generation Kill

Originální název: Generation Kill

Jota - 2010
ISBN: 978-80-7217-746-2

Jota (2010) 978-80-7217-746-2 432

Slavná literární předloha úspěšného televizního seriálu stanice HBO, který si našel mnoho příznivců i mezi českými diváky… U zrodu knihy, jež se ve Spojených státech stala událostí, bylo odhodlání amerického novináře Evana Wrighta účastnit se invaze do Iráku v roce 2003 po boku příslušníků průzkumného praporu námořní pěchoty USA. Jako válečný reportér s nimi v první linii prodělal strastiplnou cestu až do Bagdádu. Nejdříve v článcích pro časopis Rolling Stone a později v této knize podal pronikavé svědectví o nové podobě bleskové války i o mariňácích, kteří v ní nasazovali své životy. Píše o nich zároveň s obdivem i se syrovou otevřeností. Fascinuje ho jejich odhodlání, zdatnost, smysl pro kamarádskou solidaritu, ale vnímá také jejich opuštěnost, nezralost i brutalitu. (Založil/a: leffo)

Evan Wright Evan Wright
*??.??.1966

Moreanne
  21. 4. 2013, 20:32
Tuhle knihu jsem četla až po zhlédnutí seriálu. Trošku jsem se obávala, že to bude jen nekritická obhajoba a chvála invaze v Iráku, ale díky bohu - opak je pravdou. Pan Wright popisuje celou svoji cestu s mariňáky v Iráku, včetně těch nejhorších okamžiků. Rozhovory s členy celé jednotky a velícími důstojníky přibližuje i pozadí celé invaze a nebojí se ani kritiky na adresu nejvyššího velení (počínaje prezidentem Bushem) a americké společnosti vůbec. Při čtení jsem často kroutila hlavou nad tím, jak je možné, že se to s takovým velením těm američanům vlastně podařilo...
Ramirez85
  19. 8. 2014, 16:50
Evan Wright popisuje spojeneckou invazi do Iráku v roce 2003 bez jakýchkoliv příkras, patosu a přehnaného vlastenectví, nepokouší se však její dopad ani nikterak kritizovat, namísto globálního pohledu nabízí svůj vlastní, kdy po dobu několika měsíců patřil do bratrství několika členů průzkumného praporu námořní pěchoty USA. Čtenář se tak dozví, co za lidi se vlastně v řadách americké armády rekrutuje a jaké pohnutky je k tomu vedou. Výborné čtení i pro pacifisty jako jsem já, kdy není problémem se na jedné stránce rozesmát, ale i nemít daleko k pláči.