Jak rozumět snům

Jak rozumět snům

Podtitul: Hovory o snech, hovory se sny

Originální název: Jak rozumět snům
Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Jota - 2001
ISBN: 80-7217-142-9

Jota (2001) 80-7217-142-9 232

První kniha psychologa Jiřího Tyla zabývající se interpretací a výkladem snů spojených s konkrétními lidmi, kteří se autorovi se svými sny svěřili. Autor zasvěceně rozkrývá také původ a vznik snů, objasňuje jejich význam bez metafyzických spekulací, ale ne bez tajemství a magie, které tomuto tématu náleží.
Cílem zajímavé knihy není jen informovat, ale hlavně svádět čtenáře, aby se nebáli snů a fantazií a mohli jich používat podle svých potřeb a možností k tomu, aby zůstali živými lidmi, kteří si umějí hrát. Dr. Tyl jim ukazuje, že taková hra není překážkou ve vážné práci, ale schopností, která obohacuje život. Autorova síla je hlavně v osobním příkladu: umět si s manifestními snovými prožitky pohrát a zařadit je do bdělých osobních souvislostí.Dráždily mě kolegovy úvahy o prorocké funkci snů. Do chvíle, než jsem si uvědomil, že mu nejde o přísné odlišení tzv. objektivní prognosy od prostého rozměru budoucnosti, kterým se každá lidská mysl zabývá v bdění i ve snění. Jak tzv. racionální úvahy, tak „přání splňující“ denní snění patří k lidské psychologické výbavě. Člověk potřebuje obojí, aby si spolu se seriózností zachoval zvídavost, chuť žít a tvořivost. Aby nebyl buď bezduchým úředníkem svého života a profese, nebo planým snílkem. (Založil/a: mauvais-ange)