Originální název: La Débâcle

Omega (2015) 978-80-7390-243-8 488
Naše vojsko (1988) 28-042-88 398
Naše vojsko (1957) 41-825-56 433
Jos. R. Vilímek (1931) 664

Román z roku 1892. Předposlední svazek ságy rodu Rougon-Macquartů. Tento rod uzavřela porážka Francie v prusko-francouzské válce.
Dílo nemá pevnou dějovou linii a svou kompozicí je blízké modernímu dokumentárnímu románu nebo válečné kronice: kromě autentických historických postav (Napoleona II., generálů Mac-Mahona, Bourgain-Desfeullese) provádí čtenáře válečnými poli a událostmi v Paříži fiktivní postavy (Jean Macquart či sourozenci Maurice Levasseur a Henrietta Weissová) (Založil/a: zurivymlok)

Peetuliska
  4. 5. 2014, 23:03
Kniha je rozdělena na několik částí, v první z nich se zabýváme samotným vojskem, jeho putováním a starostmi. Další části jsou věnované samotným bitvám a taktikám. Hlavní část je na pozadí lemována příběhem jednotlivých vojáků.
Kniha velice obšírně popisuje problematiku francouzsko-pruské války, nečekala jsem, že to bude až takhle detailní, takže mě to místy nudilo.
Badger
  19. 9. 2015, 11:17
Knížka se mi velmi líbila na 5 to zase nebylo,ale příběh byl krásně zpracovaný jen pak už jsem předvídal,to mi však nevadilo.
Nejlepší však pro mě byla IV kapitola 2.části kdy dva civilisté s pár vojáky brání domek uprostřed městečka proti obrovským přesilám prušáků-to bylo něco co mě opravdu ke knize přibilo.Jako milovník Napoleonských válek jsem se hlavně dozvěděl co bylo s Francií pak za 2.císařství.
Takže můžu jen doporučit.