Stmívání nad sakurami

Stmívání nad sakurami Originální název: Cloud of Sparrows

Alpress - 2003
ISBN: 80-7218-940-9

Alpress (2003) 80-7218-940-9 462

Děj poutavého historického románu se odehrává v kulisách krutosti i krásy Japonska 19. století mezi samuraji, gejšami a zenovými mistry. Místo je v něm jak pro dobrodružství a napětí, tak pro hluboce dojímavou lásku.
Na úsvitu nového roku 1861 bylo Japonsko po dvou stoletích izolace nuceno otevřít se světu - a rozhořel se souboj Západu s Východem, střet kultur a generací. Zatímco cizí loďstvo ohrožuje palác v Edo, malá skupina amerických misionářů touží šířit v této části světa víru v boha křesťanů. Mezi nimi se snaží nalézt vykoupení Emily Gibsonová, prchající před mučivými vzpomínkami na minulost, a Matthew Stark, někdejší chladnokrevný zabiják, který má na svědomí nejeden lidský život. Nikdo z nich zatím netuší, že jejich budouctnost v Japonsku je už dána díky proroctví ze sna, který se zdál mladému japonskému šlechtici Genjimu, pohlednému nezkušenému mladíkovi, o jehož věšteckých schopnostech panují pochybnosti. Jde mu o život - a zachránit ho může jen tajemný cizinec. To, co Genji spatřuje v budoucnu, nemálo děsí mnohé lidi z jeho okolí. Genji prchá z Edo a skryje se v pevnosti předků. Úklady a nástrahy, dobro i zlo, svádění vedle hlubokého citu, věštecký dar a temné síly, nádhera i trýzeň - tak různorodé okolnosti zasahují do spletitého děje a zvyšují napětí příběhu. (Založil/a: zurivymlok)

Takashi Matsuoka Takashi Matsuoka
*10.01.1947

Ariko
  16. 11. 2014, 13:07
Zajímavé ztvárnění, zajímavý příběh, ale opět můj velký problém - to mísení západu s východem mi prostě nesedí a nedám si říct a stále zkouším další knihy s takovou tématikou :)
Gallienus
  7. 3. 2016, 11:39
Pěkný příběh u jehož čtení jsem měl dobrý pocit, nicméně srovnávat jako recenzent tuto knihu s Šógunem od Clavella bych se neodvážil, tak výjimečná mi přece jen nepřišla. První díl má plynulý děj bez častých časových skoků a je zde i relativně méně důležitých postav (což mě dost překvapilo, protože pokračování je napsané výrazně jinak a na pochopení je dosti složitější). Autor se první díl snaží stavět spíš jako historický román, ten nádech mystična tu sice je, ale zdaleka není cítit tolik, jak jsem ho čekal.
Kniha je o střetu dvou kultur a takové příběhy se mi líbí, mám rád dobu samurajů, ale posledních 50let před nástupem éry Meidži nebylo nic jiného než pomalý postupný rozklad šógunátu Tokugawa. Společenské změny byly nevyhnutelné, příchod cizinců, otevření se Japonska vnějšímu světu tuto proměnu pouze urychlily. Takashi Matsuoka tak dobře přiblíží charakter lidí, doby a vnímání změn jejich světa.