Zajatci tmy

Zajatci tmy Originální název: Le Blockhaus
Poprvé vydáno celosvětově: 1958

Svobodné slovo - 1958

Svobodné slovo (1958) 154

Otřesné drama šesti mužů, příslušníků býv. Todtovy organisace, které válka zažene do opuštěného podzemního bunkru, kde zasypáni žijí několik let. Horník, kamelot, učitel, inženýr, bývalý policista a obchodník prožívají spolu dny úzkosti i naděje, období skleslosti i chvíle bezmocné zuřivosti a beznaděje, vedoucí až k pomatení a ztrátě rozumu. (Námět k románu dal autorovi skutečný příběh z druhé světové války.) (Založil/a: Lerenika)

Crocuta
  29. 1. 2015, 20:04
Ponuré, téměř hororové ladění prózy vyplívá už ze strašlivé, bezvýchodné situace v níž se šestice hrdinů na začátku příběhu ocitá. Působivé vyprávění, které se čtenáři zadře hluboko pod kůži kromě řady popisovaných hrůz přináší i nejedno téma k vážnému zamyšlení.
Lerenika
  30. 7. 2015, 17:20
Neskutečný příběh 6ti mužů postavených do situace, kterou si těžko dokáže člověk představit. Přímočaře a naturalisticky popisované, avšak neopomíjející soucit. Nabádá k mnohému zamyšlení.
Nikdy mi nedošlo, jak je člověk neschopen a jak různě vnímá čas, když je odříznut od hodinek a nevidí vycházet a zapadat slunce. Nehledě na to, jak víra dokáže nemožné, a jak se lidé dokáží či nedokáží vypořádat s takto drastickými okolnostmi. Člověk nemůže vědět, jak by se sám zachoval, jak dlouho by dokázal čekat. Čekat ve tmě.
A dalších mnoho témat k zamyšlení. Výborně zpracovaný román... A vzít v potaz, že je to na základě skutečných událostí, nemyslitelné.
Jen je mi líto, jak málo je tento román znám.