F.L.Věk: Obraz z dob našeho národního probuzení
Originální název: F.L.Věk: Obraz z dob našeho národního probuzení (1. díl)

Carpe Diem - 2016
ISBN: 978-80-7487-187-0
Vyšlo jako e-kniha

Carpe Diem (2016) 978-80-7487-187-0 154 Vyšlo jako e-kniha. e-book (epub)
Carpe Diem (2016) 978-80-7487-188-7 154 Vyšlo jako e-kniha. e-book (mobi)
Státní pedagogické nakladatelství (1965) 262
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1960)

F. L.Věk je největší pětisvazkové dílo a také umělecky hodnotné a vrcholné Jiráskovo dílo o našem národním obrození. Jirásek dokázal, že jedinec, ale celý lid tvoří dějiny. Líčí život prostého lidu. Všímá si vesnice, venkovského města i Prahy. Události nejsou vymyšlené, autor čerpá z autobiografie dobružského kupce Heka, který popisoval své mládí v Benediktínském klášteře v Praze. Nemluví abstraktně o té či oné vrstvě, ale ztělesňuje ji na osobách. F. L. Věk je veliké klasické a historické dílo naší literatury. (Založil/a: Toffife)

Alois Jirásek Alois Jirásek
*23.08.1851 - †12.03.1930

Ariko
  8. 9. 2014, 15:40
Já tu knihu miluju, mám jí doma z antikvariátu vázanou v kůži a kdokoliv může nadávat jakkoliv, nic se na tom nezmění. Můj první kontakt s Jiráskovým patriotismem a hned láska na první pohled.
Lecter
  24. 3. 2016, 22:46
Snad jen lituji toho,že jsem celé dílo nepřečetla dřív.Každý díl se mi líbil jinak,nejvíc první a třetí svazek.Není třeba připomínat,co všechno Jirásek popsal,které reálné postavy,bitvy, nejen za český jazyk,divadlo,nebo ty skutečné.Opravdu jeden z těch příjemných zážitků při čtení.
Domovoj
  24. 8. 2015, 8:54
Krásná knížka, která se četla skoro sama.... Nikdy bych neřekla, že tohle budu tvrdit o knížce Aloise Jiráska. Dlouho jsem ji v knihovně přeskakovala a vyhýbala se jí, ale teď vím, že úplně zbytečně. Kdysi jsem viděla seriál, který se mi moc líbil, a knižní předloha mě za srdce chytla ještě víc. Knížky s nálepkou povinné četby jsou opravdu často neprávem odsuzovaný, ale je fakt, že na mnoho z nich člověk musí dozrát a nedají se číst a pochopit ve věku žáků základních a středních škol.
Na další čtyři díly, které mám v knihovně také, se tedy moc těším a doufám, že se mi budou líbit stejně tak :-).
cunicekb
  18. 8. 2012, 23:23
Knihu jsem ani nedočetla, ne snad, že by nebyla zajímavá, je skvělá, jenom mmi prostě nesedí Jiráskovo dílo obecně...
Florence
  22. 4. 2014, 8:29
Kniha byla zajímavá svým zvláštním způsobem. Musím upřímně říci, že jsem od toho neočekávala tolik. Spíše jsem začala číst ze zvědavosti. Dílo mě ale vůbec nezklamalo, ba naopak, jsem nadšená a v nejbližší době si musím přečíst i druhý díl. Miluju tento styl vyprávění takovým starším jazykem... Jen by mě zajímalo, jestli by i v dnešní době někdo napsal něco takového. Myslím tím knihu, jejíž ideologie všechno kolem jen nekritizuje, ale má v sobě i něco velmi pozitivního, co se tlačí na povrch a křičí na čtenáře: "Podívej! Takhle to má být! Tohle je krásné!" a pak nám naopak ze řádku jasně vyplývají věci, které jsou "špatné". Postavy i doba jsou vykresleny dokonale, neboť Jirásek jako historik se vším velmi důkladně zabýval, než o tom něco napsal... Tuto knihu jsem si zkrátka nemohla nepřidat do "oblíbených" a nemohla jsem jí nedat "pět hvězd".
MsAndy
  23. 5. 2016, 20:06
Myslím si, že celou tuto pentalogii přečetl jen málokdo a já jsem taky uvažovala, jestli ji mám dočíst, nicméně přečetla jsem ji celou a s chutí. Jirásek umí výborně popisovat, i když si občas některé události přikrášluje. Ten, kdo by však chtěl porozumět tomu, co je to Národní obrození, mohl by si dílo přečíst.
p.a.
  26. 7. 2013, 12:53
Jirásek píše strašně zdlouhavě a popisně. Přečíst tuto knihu dá sice zabrat, ale stojí za to. Samozřejmě naše národní buditele Jirásek idealizuje, ale to se od něj dá očekávat. Jinak pro toho kdo si nevěří na všech pět dílů - doporučuju ikonický seriál ČT F. L. Věk s R. Brzobohatým v titulní roli.
HDosoudilová
  25. 6. 2015, 9:35
Neprávem odsuzovaná povinná četba, která skvěle zachycuje tehdejší dobu. Čte se v podstatě sama a myslím si, že právě tato kniha dobře podporuje fantazii.
Evelina2008
  19. 12. 2013, 20:28
Velmi krásné čtení. Miluju romány zasazené do období NO. Čím víc dílů, tím líp. Zžiju se s hrdnami, dýchám za ně... :-)
Jakuje
  4. 5. 2010, 19:06
Úspěšně přečteno a líbilo se mi. Minimálně jako svědectví doby Národního obrození a dalších historických momentů.

Ke knize bych dodal zajímavost, že postava F. L. Věka je inspirována skutečnou postavou (jakýsi pan Hek).