Něžnosti

Něžnosti

Bibliografie\r\nNěkolik slov o autorce Mgr. Janě Hochmannové\r\nPhDr. Lukáš Průša, literární kritik a teoretik\r\n\r\nBásnířka, prozaička, cvičitelka a filozofka Mgr. Jana Hochmannová se narodila 26. prosince 1962 v Ostravě, kde také absolvovala dnešní Matiční gymnázium. V průběhu gymnaziálního studia její tvorbu podporoval a také silně ovlivnil PhDr. Ladislav Adámek, profesor českého jazyka a literatury, který se stal inspirátorem jejích prvních veršů. Jako básnířka se poprvé prezentovala na veřejnosti coby šéfredaktorka školního časopisu a také členka studentského divadla Depeše, jež založila se svými spolužáky v ostravském klubu Atlantik. Svět literatury a divadla zavedl Janu Hochmannovou do Prahy, kde studovala na Fakultě žurnalistiky Karlovy univerzity a absolvovala katedru filmové a televizní žurnalistiky. \r\nPo studiu vysoké školy pracovala v České televizi v redakci Televizních novin a ve Vysílání pro děti a mládež, působila jako redaktorka v nakladatelství OSNA, publikovala v řadě krajských i celostátních novin. Byla ředitelkou Tiskového servisu, tiskovou mluvčí společnosti Sareza, lektorkou vzdělávacích kurzů a cvičitelkou v Domě dětí a mládeže. Několik let se věnovala marketingu v lázeňství, pracovala též jako knihovnice. Mezi její koníčky patří fotografování, jóga, meditace a studium duchovní literatury celého světa, což pozitivně ovlivňuje její tvorbu.\r\nJana Hochmannová byla na počátku své literární tvorby ovlivněna díly francouzských prokletých básníků - zejména Arthura Rimbauda, z českých autorů pak tvorbou Vítězslava Nezvala, Karla Čapka a Jiřího Žáčka.\r\nOdkaz na dílo:\r\nJe autorkou milostné, reflexivní a meditativní poezie. Ta je obsažena v básnickém debutu Právě Tobě (1997) a v básnických sbírkách Něžnosti (2003, kterou vydala spolu s básníkem Břetislavem Uhlářem), Paprsky tvého světla (2005, s fotografickým doprovodem Jiřího Kráčalíka) a ve sbírce Šťastné a veselé Vánoce (2006 s kresbami Jindřicha Oleše).\r\n\r\nAutorčiny meditace a relaxace přináší kniha Tady a teď, aneb co dělat, aby nám bylo hezky (2003) a relaxační povídky, novum v české literatuře, přináší kniha Samé krásné věci (2012). Počátkem roku 2013 vydala autorka ještě rozšířené vydání knihy Co dělat, aby nám bylo hezky. V tomto roce dopsala též román pro ženy s názvem Italská zmrzlina, který by měl vyjít v roce 2014. Chystá též rozšířené vydání básnické sbírky Právě Tobě.\r\n (Založil/a: Igor Mačejovský)