Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Pro radost duši

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Pro radost duši

Podtitul: 100 moudrých příběhů pro potěšení


Autor:
Originální název: One Hundret Wisdom Stories

Nejnovější vydání:
Vyšehrad - 2003
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Vyšehrad (2003)

Ráda bych tuto knihu doporučila jak vášnivým čtenářům, tak i těm, kteří po literatuře sáhnou spíše příležitostně. Má totiž jednu obrovskou výhodu. Najdeme v ní krátké, asi dvoustránkové, poutavé příběhy, které nám zaberou jen pár minut času. Každý příběh v sobě navíc skrývá určitou životní moudrost. Příběhy upravila a knihu z nich sestavila anglická překladatelka Margaret Silf.

Povídky nemusíme číst chronologicky, protože na sebe obsahově nenavazují. Lze mezi nimi tedy přeskakovat dle momentální nálady a zájmu, případně. se k nim můžeme vracet, pokud nás některé z nich natolik zaujmou. Pro přehlednost jsou vyprávění tematicky rozdělená do devíti podkapitol s názvy Osud, Poklady, které nalézáme v každodenním životě, Vítězství dobra nad zlem, Trvalé hodnoty, Varování, Umění žít v pravdě, Oběť a Naše vztahy k ostatním.

Lákavé na knize je, že vyprávění pocházejí z různých koutů světa, například z Indie, Číny, Arábie nebo Francie. U velké části povídek neznáme jméno autora, protože má svůj původ ještě v ústní lidové slovesnosti. Tuto skutečnost však nelze chápat jako vadu. Naopak! Poukazuje na starobylost a životní zkušenost, a tím vyprávění získávají na své hodnotě. Nalezneme tu ale také příběhy od známých světových autorů, jako například od Dostojevského, Tolstého či Andersena. Jeden z příběhů - Věčný strom - napsala i sama Margaret Silf.

Příběhy jsou psané stejným stylem jako pohádky, a proto na čtenáře nekladou velké úsilí. Často v nich také na pohádkové motivy narážíme. Avšak od „běžných“ pohádek se liší hloubkou svých myšlenek. Zatímco v pohádkách je centrálním motivem vítězství dobra nad zlem a my v nich nalézáme jednoduchá ponaučení, v těchto příbězích narážíme na daleko hlubší životní myšlenky, se kterými se dokážeme ztotožnit. Může se stát, že si příběh převedeme na naši současnou nebo minulou životní situaci nebo že povídka přispěje k našemu uvědomění.
(převzato od: Jana Kohoutková - studentpoint.cz) (Založil/a: anies)

(více)  

Štítky

více  
Margaret Silf Margaret Silf

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace