Pro radost duši

Podtitul: 100 moudrých příběhů pro potěšení

Originální název: One Hundret Wisdom Stories

Vyšehrad - 2003

Vyšehrad (2003)

Ráda bych tuto knihu doporučila jak vášnivým čtenářům, tak i těm, kteří po literatuře sáhnou spíše příležitostně. Má totiž jednu obrovskou výhodu. Najdeme v ní krátké, asi dvoustránkové, poutavé příběhy, které nám zaberou jen pár minut času. Každý příběh v sobě navíc skrývá určitou životní moudrost. Příběhy upravila a knihu z nich sestavila anglická překladatelka Margaret Silf.

Povídky nemusíme číst chronologicky, protože na sebe obsahově nenavazují. Lze mezi nimi tedy přeskakovat dle momentální nálady a zájmu, případně. se k nim můžeme vracet, pokud nás některé z nich natolik zaujmou. Pro přehlednost jsou vyprávění tematicky rozdělená do devíti podkapitol s názvy Osud, Poklady, které nalézáme v každodenním životě, Vítězství dobra nad zlem, Trvalé hodnoty, Varování, Umění žít v pravdě, Oběť a Naše vztahy k ostatním.

Lákavé na knize je, že vyprávění pocházejí z různých koutů světa, například z Indie, Číny, Arábie nebo Francie. U velké části povídek neznáme jméno autora, protože má svůj původ ještě v ústní lidové slovesnosti. Tuto skutečnost však nelze chápat jako vadu. Naopak! Poukazuje na starobylost a životní zkušenost, a tím vyprávění získávají na své hodnotě. Nalezneme tu ale také příběhy od známých světových autorů, jako například od Dostojevského, Tolstého či Andersena. Jeden z příběhů - Věčný strom - napsala i sama Margaret Silf.

Příběhy jsou psané stejným stylem jako pohádky, a proto na čtenáře nekladou velké úsilí. Často v nich také na pohádkové motivy narážíme. Avšak od „běžných“ pohádek se liší hloubkou svých myšlenek. Zatímco v pohádkách je centrálním motivem vítězství dobra nad zlem a my v nich nalézáme jednoduchá ponaučení, v těchto příbězích narážíme na daleko hlubší životní myšlenky, se kterými se dokážeme ztotožnit. Může se stát, že si příběh převedeme na naši současnou nebo minulou životní situaci nebo že povídka přispěje k našemu uvědomění.
(převzato od: Jana Kohoutková - studentpoint.cz) (Založil/a: anies)

Margaret Silf Margaret Silf