Oblaky

Oblaky

Rezek - 1996
ISBN: 80-901796-8-1

Rezek (1996) 80-901796-8-1 175

Aristofanova satira na sofistickou školu, kterou podle něj vede Sókrates. Občan Strepsiadés, který má problém s dluhy, se snaží svou zoufalou životní situaci vyřešit tak, že se stana žákem sofistické školy. Sofisté jsou známí mistři rétoriky a Strepsiadés doufá, že se ze všech svých dluhů vymluví... (Založil/a: kwandar)

Aristofanes Aristofanes
*448 př.n.l - †385 př.n.l

Preambule
  8. 1. 2015, 9:32
Můj přístup k antickým komediím je skeptický. Ale Aristofanes mi teda vytřel zrak! Komedie s tragickým koncem o souboji vědy a náboženství, učenosti a vychytralosti a o tom, že ne vždy se vyplatí posílat syna řešit problémy za otce. Podle všech výkladů jde o jasné komentování soudobé "bezbožné" sofistické vědy, ke které se občané stavěli s despektem. Převedeno ale do dnešních dob, souboj náboženství a vědy nikdy neutuchá a ten boj je vyrovnaný - někdo vyhrává činy, někdo zase svým přesvědčením. A právě proto hodnotím Oblaky pěti hvězdičkami, právě kvůli tomu překvapení, které mi přineslo.