Lidové drama pobělohorské

Lidové drama pobělohorské
Originální název: Lidové drama pobělohorské

Československý spisovatel - 1951

Československý spisovatel (1951) 241

Hrabákův výbor lidového dramatu pobělohorského ze 17. a 18. stol. přináší jednak hry již publikované Podlahou, Součkem, Menčíkem, K.V. Adámkem aj., jednak dvě netištěná interludia ze sborníku Košetického (rukopis ve Strahovské knihovně). Je uspořádán tak, aby chronologicky ukázal lidové drama v celé jeho šíři - jak se v něm projevoval stále stupňovaný rozpor mezi nevolníky a pány, jak se v něm odrážel soudobý život lidový a jak se tato lidová tvorba vyrovnávala s dramatickou tvorbou umělou (drama jesuitské, hry, přinesené cizími herci k nám). Obsahuje: interludium (či intermedium, tj. frašku, která bývala vkládána mezi jednotlivá jednání vážných her a později se osamostatnila) Kocmánkovo, Rakovnickou hru vánoční, Komedii o sv. panně Dorotě, již uvedené hry ze zápisu strahovského kněze Košetického, Komedii o turecké vojně, úryvky ze hry lastibořské a semilské, Komedii o Františce a Honzíčkovi, Saličku, Selskou rebelii. (Založil/a: vladislaus)