Osamělí lovci

Originální název: Ollie’s Hand

AF 167 - 1998
ISBN: 80-85384-33-7

AF 167 (1998) 80-85384-33-7 206

Zatímco křehká nadčasová povídka Zázračné ruce (Ollie's Hands) vypráví o samotářském podivínovi, jenž je pro své parapsychologické schopnosti odsouzen k životu na okraji společnosti, novela Chase (Chase), nazvaná podle hlavní postavy a původně publikovaná pod pseudonymem K. R. Dwyer, je pevně zasazena do roku 1971: prezident USA je R. M. Nixon a válka v Indočíně, v níž padlo nebo bylo raněno tři sta šedesát tisíc Američanů, skončí až za dva roky. Ben Chase, sužovaný traumatem hrůzostrašných zážitků z Vietnamu, náhodou vyruší úchylného vraha, který svou zášť obrátí proti němu. Hrdina se přímo očima čtenáře mění z pronásledovaného na pronásledovatele, vybředá z deprese a nakonec je schopen navázat hluboký citový vztah. (Založil/a: Toffife)

VerenaLord
  11. 6. 2013, 11:21
První povídka mě bohužel vůbec nezaujala, takže jsem jen s velkou nevolí dočítala až do konce. U takto ostříleného spisovatele mi Zázračné ruce přišly spíš jako domácí úkol studenta literatury. Chase už je jiný šálek čaje, příběh je dobře rozebraný, stejně tak i charaktery jednotlivých postav. Je sice pravda, že závěr povídky je poněkud bizarní, ale dá se to očekávat.
ondrasek
  9. 5. 2014, 6:49
Skvělá knížka. SPOJLER: Povídce Zázračné ruce nemám co vytknout, do postavy Ollieho jsem se vžil a na konci mi ho bylo líto.
A novela Chase je ještě lepší, jen jsem možná na konci čekal nějaké šokující odhalení, jako třeba že vraždič je sám Ben traumatizován válkou ve Vietnamu (Deaver by mě v tomto ohledu nezklamal). Ale jsem rád, že jím nebyl, jeho postava mi byla taky sympatická.
9/10