Holocaust

Holocaust

Podtitul: Pokusy na zvířatech ve Švýcarsku

Originální název: Holocaust - Aktuelle Tierversuche in der Schweiz
Poprvé vydáno celosvětově: 1991

Kniha je jistě unikátem v česky psané literatuře. Věnuje se totiž tématu, kterému by se mnozí lidé raději vyhnuli. Je to palčivá otázka pokusů na zvířatech. Autorka knihy paní Milly-Manzoli nás zavádí přímo do středu děje - do výzkumných laboratoří, kde se odehrávají otřesné věci, normálnímu smrtelníkovi utajené. To, že se tak dozvídáme o situace ve Švýcarsku a ne v České republice je důsledkem přetrvávajícího zatajování informací a nezralosti českých odpůrců pokusů na zvířatech. Zákon na ochranu zvířat ve Švýcarsku byl přijat již v roce 1981 a aktivity ochranářských organisací tam dosahují úrovně, o které se nám ještě bude dlouho zdát. I kontrolní systém je v tomto ohledu ve Švýcarsku relativně účinný. A přes tato positiva bylo zapotřebí kus osobní odvahy a mravenčí práce ke shromáždění všech potřebných podkladů. Líčení osudů pokusných zvířat v laboratořích je autentické - podle protokolů, které sepsali a podepsali sami pokusníci. Navzdory tomu, že není možno úplně souhlasit s některými úvahami a vývody autorky, je hlavní přínos této knihy v tom, že nemilosrdně odhaluje všechny praktiky dnes už průmyslového odvětví, založeného na pokusech s bezbrannými tvory - zvířaty. Každý člověk by totiž měl vědět, kolik utrpení stojí bezohledná honba lidí za "zdravím, pohodlím a fysickou krásou", za zdravím, proti kterému se dnes a denně těžce prohřešují. Domnívat se, že si je krutými obětmi zvířat vykoupí, je nejen amorální, ale také naivní. Měli bychom si už konečně uvědomit, že lidé nejsou pány tvorstva, ale pouze a jen jeho částí a že právo na život náleží také zvířatům. (Založil/a: whack)

whack
  18. 9. 2014, 20:57
Podrobný popis najrôznejších experimentov na zvieratách vykonaných najmä v rokoch 1980 – 1991 prevažne vo švajčiarskych laboratóriách, 150 protokolov zo 60 laboratórií podpísaných samotnými vedcami, obchod s pokusnými zvieratami a ich chov, lobby. Max Keller, vtedajší člen Dozornej komisie pre pokusy na zvieratách, neváhal kopírovať tajné protokoly a spisy podpísané samotnými vykonávateľmi pokusov a vylíčiť všetko utrpenie tvorov vo vivisekčných laboratóriách. Materiál odovzdal aktivistke Milly Schär-Manzoli, čím sám riskoval zatknutie, pretože ako člen komisie bol viazaný úradným tajomstvom. Tento jeho odvážny čin je veľmi inšpiratívny a priniesol dôkazy, ktoré by inak ostali naďalej skryté od verejnosti, ktorá je opíjaná medom o bezbolestnosti a nevyhnutnosti pokusov. Dozvieme sa tiež, ako sú laboratóriá financované, prečo zlyhal Koncept "3R", a dôležitá je aj posledná kapitola s názvom "Proč je nutné zrušit pokusy na zvířatech". Na vydaní knihy sa podieľalo mnoho organizácií, najmä Aktionsgemeinschaft Schweizer Tierversuchsgegner (AG STG) a Schweizer Vereinigung für die Abschaffung der Tierversuche (ATRA), do češtiny preložila nadácia Spisovatelé za práva zvířat. Okrem českého jazyka bola kniha preložená minimálne do ďalších šiestich jazykov.