Podtitul: Nový pohled na život na Zemi

Poprvé vydáno celosvětově: 1979

Abies - 2001
ISBN: 80-88699-18-5

Abies (2001) 80-88699-18-5 228

Gaia je podrobný popis cesty časom a priestorom pri hľadaní dôkazov, ktoré by podporili nový radikálne odlišný model Zeme. Autor predkladá myšlienku, že život na Zemi funguje ako jeden organizmus, ktorý si v skutočnosti sám určuje a udržuje podmienky nevyhnutné pre svoje prežitie a na podporu svojej myšlienky nachádza argumenty v rôznych vedeckých odboroch od astronómie až po zoológiu. Mnohé z Lovelockových predpovedí sa od prvého vydania (1979) vyplnili a jeho teória sa stala jednou z najvášnivejšie diskutovanýchtém vo vedeckých kruhoch. Autor je nezávislý vedcom, ktorý spolupracoval s NASA na kozmickom programe a od r. 1974 je členom Kráľovskej spoločnosti. (Založil/a: whack)

James L. Lovelock James L. Lovelock
*26.07.1919

Martin_cz
  10. 8. 2015, 19:02
Na tuto knihu jsem se těšil příliš. Měl jsem o této teorii moc ideové smýšlení a čekal jsem jej i u Lovelocka. Nekonalo se teda žádné inspirativní čtení, které jsem čekal a myslím, že mé hodnocení by bylo v době vydání knihy stejné. Nečekal jsem, že mě o teorii Gaia tvůrce nějak přesvědčí, že mě však tak odradí od myšlenek na toto téma, to jsem nepředpokládal.