Duše zvířat

Emitos - 2009
ISBN: 978-80-87171-09-7

Emitos (2009) 978-80-87171-09-7 141
Nakladatelství Tomáše Janečka (2009) 978-80-85880-58-8 141

Víte proč si zvířata hrají? Jaké jsou jejich sny a fantazie? Jak vypadá svět jejich očima? Jak jsou jejich prožitky blízké těm našim? Proč možná sloni pohřbívají své mrtvé? Co nutí ptáky zpívat a jeřáby tančit? Oceňují zvířata umění? Znají rozdíl mezi dobrým a zlým? Prožívají strach nebo úžas? Tato kniha zkoumá rozsah, v jakém mohou být zvířata našimi průvodci, duchovními přáteli a společníky na cestě životem a v jakém s námi sdílejí věci, jež nás činí nejhlouběji lidskými. Každá kapitola pojednává o určitém konkrétním aspektu života zvířat. Gary Kowalski ve své knize kombinuje příběhy jež zahřejí u srdce se seriózní vědou, aby ukázal, že ostatní tvorové nejsou předměty bez citů a rozumu, nýbrž myslící, cítící bytosti s vlastním duchovním životem. (Založil/a: whack)

whack
  3. 10. 2014, 19:42
Rozhodne nejde vôbec o žiadnu odbornú literatúru a autorove príbehy ani nie sú veľmi overiteľné, ale to v tomto prípade naozaj nevadí. Občasné náznaky poľudšťovania zvierat sú, podľa mňa, kontraproduktívnym antropocentrizmom, no autor to myslel dobre, chcel poukázať na to, že zvieratá majú v sebe oveľa viac, ako sme ochotní si pripustiť. Najzaujímavejšia pre mňa bola kapitola 6 (Evoluční etika), v ktorej sa spomínajú cesty Charlesa Darwina a jeho pozorovania, ale aj posledné dve kapitoly, ktoré sú najobsiahlejšie a zhŕňajú to najdôležitejšie o tom, o čom chcela kniha povedať.