Zóna 22

Originální název: Zone 22

Mladá fronta - 2009
ISBN: 978-80-204-1956-9

Mladá fronta (2009) 978-80-204-1956-9 342

Zóna 22 je šokujícím vylíčením osudu mladého Angličana a jeho boje o přežití v krutých, až středověkých podmínkách vězeňského tábora v putinovském Rusku – poutavý příběh ze současnosti v tradici Motýlka či Půlnočního expresu. Hlavní hrdina Tig odlétal pouze na pár dní na rutinní služební cestu – každoroční vrchol jinak monotónního zaměstnání v jisté londýnské bance. Pár hodin nato na moskevském letišti jej potkala veliká nepříjemnost. Nepochopil, že od něj jeden z celníků za urychlení vstupu do země žádá úplatek a proto ho vytahuje z řady, aby mu prohledal zavazadlo. V kapse starých džínů mu však najde zapomenutý kousíček hašiše, pozůstatek z nedávné pánské jízdy. Tak malý, že by se tím v jeho domovině nikdo ani nezabýval. Jenže nyní se ocitl v jiných poměrech, a než se naděje, putuje ještě před soumrakem do moskevského vězení – a to je pouze přestupní stanicí na cestě do vězeňského tábora s názvem Zóna 22 v bezútěšných, odlehlých pustinách Mordvinska. Domů se nepodívá několik let… (Založil/a: addelka)

Abigor
  8. 12. 2012, 14:19
V prvních chvílích jsem si říkal, že to tomu chlapovi patří - hulič blbej! Ale pak na mě začala doléhat ta donebevolající nespravedlnost a všechno bylo jinak... Nečekejte popisy všelijakých hrůz ála Oswětim, čekejte spíš zcela amorální prostředí dozorců a uplácení a zimu a teplo a hnus a nemoci a... Přečti si to a uvidíš, co ještě!
lukyn
  23. 7. 2015, 15:01
Můj děda říkával: "Od rusáka nečekej nikdy nic dobrýho". Sice to neplatí vždy a na všechny, ale zrovna tahle kniha to vystihuje docela přesně...
Mirinik
  25. 8. 2016, 13:57
Na knihu jsem narazil zcela náhodně, napínavý a krásně popsaný osud mladého chlapa který narazil na denní záležitosti (nejen) východní Evropy.
Kantilena
  1. 6. 2011, 22:16
Čekala jsem mnohem napínavější čtení (ale jsem zřejmě ovlivněná amíkovskou představou o vězení, kde kape krev ze všech rohů :D). Abych uvedla na pravou míru, prostředí věznice, výkaly, komáři, mráz, horko - to bylo otřesný, ale v jeho podání na mě příběh působil strašně klidně. Asi můj subjektivní pocit :) Ale celkově jsem zhnusená situací a bezmocností, která z takové situace prostě vyjde. Bezmocnost, že se nedorozumíte, že nevíte co dál. A líbil by se mi nějaký pohled do života po návratu z věznice, a celkově jak se včlenil do společnosti a dalších běžných dnů :) I když, pro něj už budou všechny dny s Lucy a dcerkou nevšední .)