Originální název: Provincialistovy nepochybně pochybné pochybnosti nad nezpochybnitelností demokracie
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Dauphin - 2012

Dauphin (2012)

O demokracii jako způsobu vlády existují desítky vtipných bonmotů, několika přispěl i Winston Churchill. Třeba: Říká se, že demokracie je nejhorší způsob vlády, s výjimkou všech ostatních, které jsme vyzkoušeli. Filosof a historik Petr Bláha (1965) ve třiceti kapitolách své knihy dokazuje, že kvůli hledání a hlásání ideálu demokracie nejsme schopni poznat a pochopit její současnou skutečnou podobu. Součástí utvrzované hysterie strachu, která zplnomocňuje obranné manévry na hájení domnělých demokratických vymožeností, je mánie neustále předstihovat současnou úroveň jejím zlepšováním. Každý hacker, který zkouší narušit systém, je v tomto případě pro systém požehnáním, a Bláha k tomu navíc nepoužívá žádnou vědeckou hatmatilku. O to víc by nás takové čtení mělo zajímat. (Založil/a: vladislaus)