Případ Engleby

Případ Engleby Originální název: Engleby

BB art - 2009
ISBN: 978-80-7381-519-6

BB art (2009) 978-80-7381-519-6 341

Mike Engleby je trochu podivín, rád se napije a zkouší drogy: na první pohled obyčejný student anglické univerzity. Když jednoho dne beze stopy zmizí jeho tajná láska Jennifer, Mikův život jde dál. Sledujeme jeho kariéru novináře v Londýně i tápání v prosperující společnosti, zároveň však stále jasněji vidíme, že s ním není něco v pořádku. Záhada Jennifeřina zmizení mu nedá spát a vzpomínky se vrací se stále větší intenzitou. Jak příběh směřuje k nečekanému rozuzlení, musíme se častěji ptát, jestli nám Engleby říká celou pravdu.

Nový Faulksův román nás zavádí do Anglie druhé poloviny 20. století. Je to originální portrét generace Angličanů dospívající v sedmdesátých letech, mladých lidí, kteří se snaží zorientovat v době, kdy elán hnutí hippies opadl a nic nového ho zatím nenahradilo. Zemi sužují stávky, věčně něco nefunguje, na předražených středních školách vládne šikana. Pak přichází thatcherovská éra a s ní prosperita, ale také problémy s přistěhovalci a proměny v mezinárodní situaci. To všechno se prolíná do světa novinářů, ve kterém se Mike pohybuje jako ryba ve vodě a podává nám o něm satirické svědectví: nepokryté výmysly v bulvárním tisku, zjednodušování a zkreslování ve snaze ulehčit si práci, klišé a nepřesnosti... Otázky, které si náš vypravěč klade o sobě a o světě, přesahují místo i čas, do nichž je děj románu zasazen. Jak funguje lidská psychika a paměť, a co všechno se může stát, když se v ní něco porouchá?

Případ Engleby je strhující vyprávění, dílem detektivka, společenská satira a psychologicko-filozofický román. (Založil/a: al-ma)

ribička
  2. 2. 2011, 10:36
S psychologickými pokusy nemám moc zkušeností, ale tahle věc se mi líbila. Byla v to krásná ironie, spousta hudby a studentských zkušeností. Celý děj je popsán dá se říci, že formou deníku a hlavní hrdina si je jestý tak sám sebou, až to hraničí s narcizmem. Přesto mi byl sympatický. Určitě stojí za přečtení, ale plný počet si přeci jen schovávám pro trochu jiné příběhy.
Rakja
  26. 4. 2011, 17:49
Podle mého názoru velice dobrá kniha - alespoň mě zaujala a nešla mi z hlavy. Dosud jsem od S. Faulkse nic nečetla, tak se chystám zkusit nějakou další.