Společnost spektáklu

Společnost spektáklu
Originální název: La société du spectacle
Poprvé vydáno celosvětově: 1967

Společnost spektáklu (1967) je Debordovou nejzávažnější teoretickou prací, v níž tvořivě navazuje na Hegela, Marxe a Lukácse, aby postihl strukturu, fungování a rozpory soudobé kapitalistické společnosti, a to zejména její západní formy. Kniha silně ovlivnila nejen společenskou a kulturní kritiku následujících desetiletí, ale i praktickou podobu protestů, které se snažily a snaží "uškodit spektakulární společnosti".Její myšlenky našly v roce 1968 rozsáhlou odezvu mezi revoltujícími francouzskými studenty.
Guy Debord byl francouzským marxistickým teoretikem, spisovatelem, filmařem a vůdčí osobností Situacionalistické internacionály(SI), jež navazovala na dřívější umělecká hnutí dadaismu, surrealismu a lettrismu. V druhé polovině padesátých let se podílel na založení SI, která si kladla za úkol propojit moderní umění a radikálně-levicovou politiku, a tak pomoci ke zničení kapitalismu v jeho západní i východní formě. Po rozpuštění SI se Debord zabývá především filmovou tvorbou. Vzniká film Společnost spektáklu (1973). V důsledku zdravotních potíží páchá v roce 1994 sebevraždu. (Založil/a: vertigoscottie)