Originální název: Dark Places

Knižní klub - 2015
ISBN: 978-80-2424-900-1

Knižní klub (2015) 978-80-2424-900-1 448
Knižní klub (2014) 978-80-242-4282-8 448

Libby Dayové bylo sedm, když se její matka a dvě sestry staly oběťmi „satanistické vraždy“ v kansaském městečku Kinnakee. Libby přežila – a u soudu se proslavila svědectvím, že je zabil její patnáctiletý bratr Ben. O pětadvacet let později ji vyhledají členové neoficiálního spolku zaměřeného na notoricky známé zločiny. Doufají, že objeví důkazy svědčící o Benově nevině. Libby zase doufá, že na své tragické minulosti něco vydělá… Psychothriller Temné kouty (2009) americké bestselleristky Gillian Flynnové, autorky kultovních kriminálních románů Zmizelá (2012) a Ostré předměty (2006), vyhlásil časopis Publishers Weekly nejlepší knihou roku. Hlavní roli v připravované filmové adaptaci ztvární Charlize Theronová (držitelka Oscara za snímek Zrůda) (Založil/a: Nickyna)

Gillian Flynn Gillian Flynn
*24.02.1971

janeicka
  7. 3. 2015, 12:12
Obecně mám ráda knihy, kde se přítomnost střídá s minulostí, která čtenáři postupně odkrývá nějaké tajemství. Takže se mi Temné kouty přesně trefily do noty, musela jsem hltat jednu kapitolu za druhou, až jsem opět skončila se čtením někdy okolo druhé ráno :-) Myslím, že nemá cenu moc srovnávat Temné kouty se Zmizelou, každý čtenář má trochu jiný vkus. Já jsem si oblíbila oba dva příběhy, a nedokážu říct, který byl lepší.
Morsie
  14. 1. 2014, 15:05
No páni, na Temné kouty jsem se těšila jak malý harant na Vánoce! Možná ještě víc! Zároveň jsem se ale trochu bála, abych nebyla zklamaná - i když předchozí knihy tomu nenasvědčovaly... ale co člověk ví. V každém případě se zklamání nekonalo a já jsem naprosto unešená a nadšená! Temné kouty dalece předčily předchozí autorčiny knihy. Jsou vyspělé, propracované a jejich psychologická rovina je ohromná! Jedním slovem nálož!
achilles
  26. 6. 2015, 19:19
Nebylo to špatné. Na Zmizelou to ale rozhodně nemá. Některé pasáže velmi nudné, jako by tam byly jen pro natáhnutí děje. Pasáže se satanistickými rituály byly trapné, pokud se do nich autorka chtěla mermomoci pustit, měla si najmout nějakého "odborníka", takhle to působilo infantilně. Konec byl odfláknutý. Přesto se těším na filmové zpracování, může být lepší.
VerenaLord
  23. 1. 2016, 11:37
Ufff, pro mě zklamání na celé čáře. Ať jsem očekávala cokoliv, nedočkala jsem se. Sice dávám plusové body za prolínání minulosti s přítomností, ale příběh jako takový byl nakonec dost kýčovitý a velice nehezký (tím nechci říct, že za hodnocení může nehezký příběh, ale spíš styl psaní a popisu). Asi jsem si nastavila pomyslnou laťku Gillian Flynnové moc vysoko po přečtení Zmizelé a teď zjišťuji, že kvalita autora se neodvíjí od jeho nejlepšího díla. Přesto musím uznat, že se kniha čte velice dobře, což tato autorka umí zaručit, ať už je výsledek jakýkoliv.
Tereeeza
  27. 4. 2015, 18:07
Gillian mě celou knihu krásně vedla příběhem, odhalovala jednotlivé nitky, ale stejně mi to nakonec musela předložit všechno sama, tohle bych asi nerozhřešila :)
Temné kouty, nijak jsem je neplánovala číst, ale když jsem zjistila, že bude film a viděla jsem obsazení, měla jsem jasno. Knížku jsem si sehnala, abych ji pro všechny případy měla u sebe a při dlouhém čekání na hodinu jsem ji jen tak otevřela... a už mě nepustila :) Jak jsem od Zmizelé měla velká očekávání, která nakonec nebyla úplně tak naplněna, od Temných koutů jsem si neslibovala nic a byla více než spokojená :) Překvapilo mě i okamžité vtáhnutí do děje, u Zmizelé jsem se hrooozně dlouho začítala, nevím, jestli to může být díky jinému překladateli (kterým je tady úžasný Pavel Medek) nebo proč to tak bylo, ale Temné kouty mě hned pohltily.
Gillian Flynn nám opět předkládá více úhlů pohledu, jeden z přítomnosti a dva ze dne masakru. To, jak se všechno spojovalo, i třeba jen malé zmínky (např. pronesené miluji tě ze dne masakru mezi matkou a Libby), bylo opravdu úžasné, skvěle promyšlené a mně se její styl opravdu zamlouvá :) Konec byl trochu rychlý, když porovnám s tím, jak dlouho jsme se k němu dostávali, ale knížce to neubírá.
Pett
  12. 4. 2015, 23:09
U Zmizelé mi doslova padala brada a tady jsem si zase mohla hlavu ukroutit... samozřejmě se to čte samo, protože vy přeci potřebujete zjistit, co se té noci doopravdy stalo... ALE... začátek byl ještě celkem vkusně zvrhlou návnadou, jenže pak se to rozbředlo do takového divného a nijakého čehosi... a ten zblábolený konec jedním šmahem radši ani komentovat nebudu... byla jsem překvapená snad jen dech beroucí blbostí všech zúčastněných... chyběla mi jakákoli psychologická linka, která by zapříčinila zájem alespoň o jednoho z nich a zároveň naznačila, jak si to či to zběsile divné chování vysvětlit a vyvolala tím trochu mozkové aktivity... takže, zlatá zmizelá Amy!
Venceslao90
  25. 12. 2014, 14:15
Mnoo... tak dobré jako Zmizelá to nebylo, ale i tak je to vynikající psychothriller, který jsem ke konci četl na jeden zátah. Forma vyprávění je dost podobná jako u Zmizelé (přeskakování mezi vypravěči apod.), způsob psaní také. Je to takové příjemně ukecané, ale v některých pasážích už možná příliš. Závěr samotný má dobrou myšlenku, ale možná to chtělo trošku více rozvést. I tak se mi Temné kouty rozhodně líbily a už se těším, až se mi do rukou dostanou Ostré předměty :) Milovníkům thrillerů a detektivek rozhodně doporučuji.
Lucy Sisk
  7. 10. 2014, 15:39
Je to nějaký čas, kdy jsem tuhle knihu opustila rozečtenou dvacet stránek před koncem. Důvodem nebylo nic jiného než neochota přijmout výsledek.

Autorka svým stylem psaní postrkuje čtenáře na hranici obliby. Tenká je hranice mezi géniem a šílencem, a ještě tenší je hranice mezi fascinací a znechucením čtenáře.

Gillian tlačí na pilu, a pokaždé chybí kousek, kdy se to celé zvrtne. A právě tato vlastnost vyvolává v lidech dva protichůdné pocity. Buď to milujete nebo nenávidíte. Neexistuje nic mezi. Nemůžete stát na obou stranách.

Zcela klíčovou roli hraje jak psychologie, tak její konkrétní forma, patologická psychologie.

Příběh, který vypráví několik členů jedné rodiny, není fascinující, ale vtíravý. Je možné něco takového udělat? Obětovat se pro své děti tak, jak to udělala Patty? Je normální, že se vrahové odvolávají na vznešené úmysly, stejně jako to udělal Calvin?

Otázek a odpovědí se objeví nespočetně, a přesto jejich příjmutí zneklidní lidskou mysl.
MolkoZuzka
  5. 9. 2014, 14:15
Po přečtení Gone girl mi toto přišlo jak. o slabší odvar. Zajímavý dej, ale konec trochu zklamání. No i přesto hodnotím čtyřmi hvezdickami. Už se těším na Ostře předměty.
Elki
  19. 10. 2016, 8:57
O dost lepší, než Zmizelá z mého pohledu, kde byl lepší film a tady je to přesně naopak. Příběh mě nepustil, do postav jsem se vžila, až mi jich většiny bylo dost líto. Přišlo mi hodně zajímavé, jak autorka nenápadně střídá ich a er formu..napnutá až do konce, rozuzlení mi zůstalo až do poslední chvíle utajeno :)
kklepkaa
  30. 9. 2014, 20:27
Byla jsem dost namlsná z Ostrých předmětů a snad díky tomu u mě proběhlo menší zklamání. Kniha je opět dobře napsaná. Zajímavé bylo sledovat příběh ze dvou rovin od různých vypravěčů. Příběh je napínavý od začátku až do konce a s blížícím se koncem jsem měla opravdu problém ji odložit. Nejdřív mě ale zklamala postava hlavní hrdinky. Už dlouho jsem necítila takovou averzi vůči hlavní postavě. V podstatě bylo vůbec těžké jí v něčem fandit či ji vůbec mít rád. Naštěstí s postupem knihy se tato averze zmenšuje. Nehledě na to, že to byl podobný typ hrdinky, jako použila autorka v Ostrých předmětech, což mě dost zklamalo. Když tak nad tím přemýšlím, tak autorka vůbec píše těžko oblíbitelné charaktery. Z celé knížky jsem snad soucítila jen s oběťmi a hlavně matkou dětí. Příběh jako takový super, než jsem se dostala ke konci. Konec to totálně zabil. Nepůsobil vůbec reálně. Autorka asi chtěla za každou cenu šokovat, ale vůbec se jí to nepovedlo... od jednání postav až po samotný příběh. Taky byl takový uspěchaný, asi to mělo přidat na dramatičnosti, ale spíš to vypadalo, jako že to chce mít autorka už rychle za sebou. Působí to až moc fantaskně a je to opravdu škoda, protože jinak bych dala knížce 4 hvězdičky. Ale i tak jsem zvědavá na Zmizelou.
Evina Kalousová
  19. 6. 2016, 10:44
Tohle je moje 19. knížka přečtená za letošní (půl)rok. Musím říct, že posledních asi 80 stránek jsem dočetla na jeden zátah, bylo to tak napínavé, že jsem se nemohla utrhnout. Je pravda, že u knih, které Gillian napsala, se věčně trénuje mozek - střídání kapitol v časovém přeskakování minulost - současnost je super. Knihu bych hodnotila jako druhou v pořadí, hned za Zmizelou. čekám, co z Gillian vypadne příště. Dávám 5*, bylo to super čtení. :-)
cravatta
  7. 10. 2015, 22:01
Páni, tak ještě rozdýchávám film, který jsem před chvílí dokoukala.. Tohle jsem nečekala, i když se postavy vymykaly mým představám z knihy, tak se film docela povedl. Na knížku rozhodně nemá, protože ta byla perfektní, ale shlédnutí filmu pro mě bylo příjemným uzavřením za knihou Temné kouty. Nemůžu se dočkat, až Gillian napíše další knihu, protože bude určitě stejně vynikající jako ty ostatní :)
MMacicekk
  15. 8. 2015, 12:43
Na tuto knihu jsem se hodně těšila, hlavně i tím, že jsem na ni celkem dlouho čekala než na mě přišla řada v knihovně. Hodně jsem očekávala a to byla chyba, přišlo velké zklamání. Příběh se mi hodně táhl, na 350. straně jsem měla pocit, že se furt nic pořádného neděje a pak najednou byl konec, který mi přišel dost překombinovaný. Nevím, jestli si ještě něco od autorky přečtu.
Kitamita
  12. 8. 2015, 18:06
Právě jsem dočetla a jsem naprosto nadšená. Hned se chystám na film s Charlize Theron tak doufám, že mě nezklame. Je to první knížka, kteoru jsem od autorky četla a určitě si přečtu i další. Zmizelou jsem viděla zfimovanou a i to mi přišlo skvělé, takže knížka musí být úplná pecka. Nicméně zpět k Temným koutům - velice čtivá knížka, prokládání minulosti a současnosti se mi líbí, rozuzlení nečekané. Mohu jen a jen doporučit ;-)
Manonka
  3. 11. 2014, 8:34
Skvělá knížka, nicméně jednu hvězdu jsem jí ubrala za podle mne malinko ukvapený závěr. Na to jak byl začátek knihy rozvláčný, si s koncem také mohla víc vyhrát. Ale jinak super.
Malwasur
  15. 5. 2014, 20:30
proc jen ten zacatek musi byt táááááááák nudnej...ja vim ze t autorka je skvela a jeji knihy sou vzdy bezva, ale nez se to rozjede tak je to takovy oprus...doufam ze se to brzy uz rozjede:(
Aspet
  1. 3. 2014, 17:52
Paráda. Právě jsem dočetla a ještě ten příběh vstřebávám. Líbí se mi styl psaní, prolínání minulosti se současností a zároveň jak je příběh psaný z pohledu více lidí. Opravdu propracované. Těším se na filmové zpracování.
koki.veru
  1. 5. 2015, 18:36
Oproti knížce Zmizelá o něco slabší, ale i přesto kniha plná napětí. Opravdu mě překvapil závěr knížky, to jsem nečekala :)
Yggdrasil
  27. 2. 2015, 7:24
Já prostě nevím, Gillian Flynn ve mne vždy zachovává tak protichůdné pocity, že už si další díla nepřečtu. Co začalo Ostrými předměty, Ostrými předměty u mne i skončí. Její styl na mne působí nepřirozeně, tlačí na pilu, mám pocit úzkosti a přitom roztěkanosti. U téhle knihy obzvlášť, byť po Zmizelé, pro mne lepší šálek, ale i přesto .... tohle láska nebude.
Nejvíce mi asi vadí, že autorka píše tak, že máte potřebu skoro nenávidět úplně všechny - nikde tam není "normální" člověk, natož klaďas - o to by mi ani tak nešlo, ale sklony, které její postavy mají jsou mi proti srsti - hlavně, když jsou tyto postavy propleteny celou knihou.
Ke knize jako takové, poprvé mi byla hlavní postava ke konci téměř sympatická. Plus pro Gillian. Ale co je tedy tak špatně? Možná sáhodlouhé rozpitvávání, než se dostane člověk k jádru věci, byť na konci příběhu člověk zjistí, že to sáhodlouhé rozpitvávání vlastně potřeboval, aby měl dostatek indícií jak pochopit co se vlastně a proč stalo. Příběh jako takový byl syrově skvělý, jak to mám ráda, ovšem propracování mi prostě nesedí. Proto lepších 60%.
teteka
  18. 3. 2014, 10:04
No.. já zas tak nadšená nejsem. Možná mi to jen nesedlo jak to bylo napsaný.Nejlepší byl konec. Téma nebylo špatný jem mi přišlo že to bylo moc zbytečně překombinovaný.
Emmilli
  4. 1. 2015, 22:38
Tak napinave jako ostre předměty to nebylo spíš bych řekla že to bylo dost utahaný svým způsobem dobře napsaný ale stylem který ne každému sedne. Dávám jen tři hvězdičky právě pro tu utahanos.poslednich asi sto stránek bylo super ty jsem dala na jeden zátah.
johnnie
  20. 10. 2014, 17:57
Asi tak v polovině jsem měl trochu problémy se tím prokousat, přišlo mi to zbytečně dlouhé, ale pak se to začalo rozjíždět a konec, ten mě tedy totálně rozsekal na kousíčky. Takovou pointu jsem nečekal ani ve snu a dokonce bych řekl, že je to jeden z nejoriginálnějších závěrů detektivek/thrillerů vůbec. Díky tomu konci jsem Gillian odpustil i některé relativně nezáživné pasáže.
KatkaN
  7. 4. 2014, 15:30
Skvělé, skvělé a ještě jednou skvělé! Očekávání jsem neměla v podstatě žádná, na knihu jsem narazila v jednom časopise, kde o ní psali a řekla, jsem si, že ji zkusím. A jsem naprosto nadšená:-)
Pajky
  16. 1. 2015, 14:51
Jak to tak čtu, tak se asi budu vymykat davu. Do Dark Places jsem se pustil až poté, co jsem za sebou měl Gone Girl a bavila mě asi tak zhruba stejně. Na rozdíl od Gone Girl jsem tady spokojený se závěrem, který podle mě byl logický a vylepšil tak celý zážitek. Pro mě je tedy ve výsledku lepší než Gone Girl. Vyprávění má podobnou formu jako GG a opět se mi líbilo střídání rovin mezi vypravěči. I když je fakt, že nejvíc mě bavila Libby a Ben, Patty byla trošku nudnější. Už se těším až se ke mě dostane i zbývající kousek od Gillian, Sharp Objects.
jeane987
  15. 7. 2014, 17:43
Těžké zklamání - zbytečně moc stránek, spoustu nudně zdlouhavých pasáží a konec naprosto překombinovaný.
Iliena
  26. 9. 2016, 16:42
Jsem zklamaná. Ostré předměty i Zmizelou jsem takřka přečetla jedním dechem. Temné kouty mě rozhodně tak nechytily, děj byl celý takový vláčný, místy až utahaný, celkově jsem to na mě působilo až překombinovaně - především konec. Tady v tom případě, by mělo platit, že méně je někdy více. No doufám, že další kniha se vrátí na výbornou úroveň těch předešlých.
Tominni
  22. 8. 2016, 11:01
Libby Dayová ("Vždycky jsem byla malá lhářka") se díky nedostatku peněz rozhodne, že je čas zjistit, co se stalo té noci, kdy byla zavražděna její matka a dvě dcery a za vraždy byl odsouzen byl Ben - její bratr.
Gillian Flynn mě po výborné Zmizelé nezklamala, ale.......Zmizelá mě bavila přeci jen o trochu víc, možná i proto, že byla první. Styl je podobný, střídá se vyprávění z pozice různých postav, střídá se vyprávění z dnes s tím z minulosti. Začátek se trochu vleče, ale závěr jde velmi svižným tempem. To, že kladných postav je jako šafránu, vůbec nevadí.
Monika Houšková
  17. 6. 2016, 9:29
Po Šmírákovi jsem se nějak nemohla do příběhu zabrat, asi jsem měla moc velké očekávání. Nicméně se mi začíst podařilo a bavilo mě to. Libby mi byla dost sympatická.
kamienkova33
  17. 5. 2016, 9:48
Zápletka je veľmi dobre vymyslená, dej tiež, ale na môj vkus to bolo príliš rozťahané, hlavná hrdinka mi liezla na nervy.. Na nete som našla väčšinou dobé hodnotenia, takže je možné, že som jedna z mála, ktorej kniha až tak neučarovala. Nemôžem povedať, že sa mi vyslovene nepáčila, ale musela som sa chvíľami nútiť, aby som ju dočítala, chvíľami ma strhla, takže som ju dočítala viacmenej zmätená.
MakinkaMach
  31. 1. 2016, 22:08
Tahle kniha se mi líbila, ale byla tak zatraceně předvídatelná. Jinak byla fakt zajímavá, ale byla by se mi líbila víc, když bych těsně před ní nečetla autorčinu Zmizelou.
Petrína
  1. 1. 2016, 23:39
Kniha je celkem čtivá, přesto jsem některé pasáže prostě přeskakovala. Vadilo mi, že ze zajímavých a napínavých chvil byly najednou nudné popisující. Celou knihu provází hořkost a beznaděj. Konec mě vyloženě zklamal! Celá je taková trochu prvoplánová, jakoby si autorka řekla "Napíšu bestseller!", začla to tam ťukat a nechala se trochu unést a pak nevěděla, jak z toho vybruslit, a tak to trochu překombinovala... Ale místy mě určitě bavila a těšila jsem se na rozuzlení.
Babette
  2. 5. 2015, 12:02
Za mě tedy mnohem lepší než tolik vychvalovaná Zmizelá, u které jsem se bohužel většinu času dost nudila a kterou si dovolím nazvat překombinovaným konstruktem. Na druhou stranu mě to jen ujistilo v tom, že autorčina fascinace "ujetými" postavami v kombinaci s propracovaným rozplétáním je tím, co je na těch knížkách tak přitažlivé... Hrdiny Temných koutů snad ani není možné milovat nebo si je oblíbit - opravdu nikoho z nich, někteří vzbuzují odpor menší, jiní větší, ale skutečného vrcholu odporu jsem dosáhla až u postavy Diondry. Trochu mě po přečtení těchhle dvou knížek od autorky přechází chuť založit si vlastní rodinu... A do hlavy Gillian Flynnové bych tedy v žádném případě nechtěla nakouknout, opravdu netoužím vědět, co se v jejích temných koutech skrývá... :) :) :)
Smilty
  7. 4. 2015, 21:02
Velmi napínavé čtení, ale nic pro slabé povahy, u některých částí mi nebylo zrovna nejlíp. Ale mám ráda takový typ knih. Dokonce bych řekla, že jsou Temné kouty o něco lepší než Zmizelá, hlavně díky tomu konci. Jsem zvědavá na film, který by měl mít brzo premiéru.
makyna03
  24. 2. 2015, 11:27
Tedy...přečetla jsem pár stránek a kniha mě fakt nevzala, ale z nějakého důvodu jsem jí nesmazala. Pak jsem se k ní vrátila a zjistila jsem že není až tak špatná, dokonce je dost dobrá...za mě 100%
Titi47
  29. 6. 2014, 12:42
Četla jsem předchozí dvě knihy,které se mi líbily, ale tahle nevím... Sice jsem ji přečetla za dva dny, ale působila na mě tak depresivně, že jsem byla ráda, že je konec.