Originální název: It Shouldn´t Happen to Vet

ISBN: 978-80-7384-087-7

Baronet (2008) 978-80-7384-087-7 256
Baronet (1999)
Knižní klub (1993) 80-85634-34-1 173

Knížka To by se zvěrolékaři stát nemělo vypráví o lásce, přátelství a oddanosti - k lidem i ke zvířatům. Zvěrolékař překonal první těžké začátky, získal si oblibu a někdy se sám sobě diví, proč setrvává nadále na yorkshirských blatech - obzvlášť když jeho zvířecí klientelu tvoří hlavně nudné krávy... Ovšem na druhé straně má už v Darrowby zavedenou veterinární praxi, a trampoty se zvířecími pacienty a často nevypočitatelným šéfem, které dovede Herriot tak kouzelně vylíčit, mu vyvažují setkání s krásnou dívkou Helen.
Herriotova knížka je vyprávění o úspěších i omylech, životních výhrách i klopýtnutích, s nimiž se každý musí vyrovnat. Autor to dokázal s nepřekonatelným, jedinečným, hřejivým humorem, který je opravdu nadčasový - a proto si získal srdce čtenářů na celém světě.

Introvert
  28. 6. 2016, 2:10
Dobrá kniha se mimo jiné pozná i podle toho, když vás její autor dokáže přesvědčit, že jeho profese, kterou popisuje, je ta úplně nejlepší ze všeho, co svět nabízí. Když máte chuť se vším praštit a odjet na yorkshirské pastviny telit krávy, ošetřovat koně a starat se o zdraví novorozených koťat a štěňat i jejich rodičů. Když byste raději než pečlivě ošetřené polobotky nazuli vysoké holiny stojící pohotově u dveří a vyrazili za venkovskými chovateli sdílet s nimi kus jejich života.
Nerada se opakuji, proto svůj komentář zanechám jen u jedné z Herriotových knih - platí pro všechny stejnou měrou.
Ariko
  15. 11. 2014, 18:10
Knížky od Heriotte jsou vesměs perfektní a tak je to i zde. Jsou naplněna vtipem i smutkem nad ztrátou milovaných zvířecích kamarádů.
Rames
  18. 6. 2015, 10:57
Krásné vyprávění začínajícího veterináře na anglickém venkově . Milým humorem popisuje setkání se svým zaměstnavatelem Siegfriedem a jeho bratrem Tristanem, jejich svéráznost a popichování dodávají vyprávění kouzlo.
Pend
  25. 3. 2013, 18:24
První část příběhů Jamese Herriota v Darrowby. Začíná nezapomenutelným příjezdem, pokračuje líčením jeho veterinární praxe, seznámení s Helenou. Rovněž další díly jsou kvalitativně stejně dobré, ale první díl je prostě první.
pove
  31. 12. 2011, 21:10
Doporučuji všem bez rozdílu pohlaví a ohledu na věk. Naprosto perfektně popsaná veterinární praxe tohoto lékaře - všechny jeho "Zvěrolékaře" miluji, neustále se ke všem jeho dílům vracím.
Maty38
  19. 10. 2014, 3:01
Z Herriota je na každé stránce cítit jak miluje kraj, kde se děj knihy odehrává a jak moc má rád lidi, jenž v tom kraji žijí. K tomu si přičtěte jeho fantastický cit pro ironii a humorně ozdbrojující vnitřní glosy ve vypjatých chvílích..... a máte na světě knihu, jenž pohladí na duši jako málokterá. Moje celoživotní srdcovka.
Karola
  21. 12. 2014, 18:14
Skvělá knížka o zvířatech i jejich lidech. Lidské povahy jsou zde výstižně a vtipně popsány. Často jsem se při čtení smála nahlas. :-)
Tupounek13
  31. 7. 2014, 10:50
K této knize jsem se dostal pouze náhodou, když jsem hledal knihu úplně jinou.
Její obálka byla zajímavá, a tak jsem přečetl prvních pár stránek, abych zjistil, oč v té knize jde. A už jsem ji neodložil.
I když ji asi nečte moc lidí z mé kategorie, (v té době mi bylo 10 let) já jsem ji přečetl doslova ,jedním dechem'.
Strašně dobře se čte. Ostatní díly jsou na tom stejně :-)

Zaručeně pobaví :-) 5* zaslouženě
pitros
  9. 3. 2014, 0:21
tak tahle kniha se čte sama. James Herriot dokáže neskutečný způsobem popisovat nejen příběhy prožité na anglickém venkově, ale i anglický venkov sám. Při čtení knížky jsem se díky němu dokázal přenést na farmy, kam jezdil za svými klienty, resp. jejich zvířaty, a prožívat příběhy tak, jako bych mu stál za zády. Knížka je psána nejen poutavě, ale důležitou roli zde hraje i velmi inteligentní humor autora.