Tokijský proces

Poprvé vydáno celosvětově: 1989

Mladá fronta - 1995
ISBN: 80-204-0278-0

Mladá fronta (1995) 80-204-0278-0 181

Kniha A. Cassese je ojedinělým dokumentem o Mezinárodním vojenském tribunálu, který na základě Postupimské deklarace z července 1945 zasedal v Tokiu s cílem usvědčit, odsoudit a potrestat vůdčí činitele císařského Japonska zodpovědné za zločiny proti míru, lidskosti a za válečné zločiny. Zhruba dva a půl roku v Tokiu usedali na lavici obžalovaných, podobně jako předtím v Norimberku, ti, kdož měli podíl na vedení nejničivější války v dějinách.
Publikace má formu obšírného interview s jedním z jedenácti soudců Mezinárodního tribunálu, vynikajícím nizozemským právníkem a profesorem práva B. V. A. Rölingem. Dotýká se záměrů, průběhu a důsledků tokijského procesu, ale zamýšlí se i nad příčinami agrese a mírovými perspektivami. Je nevšedním pohledem do zákulisí přelíčení celosvětového významu a současně brilantním zamyšlením nad ideou osobní zodpovědnosti za zločiny státu, o rozdílném přístupu Japonců a Angloameričanů k otázce viny a zločinů proti lidskosti i o povaze a mezích mezinárodního práva při kontrole a sankcích v případě zneužití síly a moci. (Založil/a: janeicka)

janeicka
  8. 1. 2014, 17:37
Kniha Tokijský proces je zajímavá svým tématem, ale hlavně názory a vzpomínkami jednoho z jedenácti soudců, který svůj nesouhlasný postoj k rozsudkům a průběhu Mezinárodního tribunálu neopomínal zdůrazňovat. Jeho připomínky mi přijdou logické, ale v druhé části knihy se již více soustředil na právo, pro mne jako historika proto byla daleko přínosnější první část knihy přímo o procesu.