Dějiny křížových výprav

Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-0933-7

Argo (2013) 978-80-257-0933-7 406

Anotace
Dějiny křížových výprav z pera německého historika H. E. Mayera představují dnes již klasickou práci věnovanou politických, hospodářským a kulturním dějinám středověkých kruciát. Mayer v ní detailně sleduje zrození myšlenky křížových výprav, ptá se po náboženských a sociálních příčinách jejího prosazení, stejně jako po dopadech, jaké křížové výpravy zanechaly jak na středověkém Západě, tak v nově dobytém světě. Hlavní důraz přitom klade na první dvě křížové výpravy, které dalšímu vývoji udaly základní tón. Na rozdíl od většiny historických prací však stejně velkou pozornost jako vojenským tažením a diplomatickým jednáním, jež dominovaly kruciátám 13. věku v podobě „dobrodružství“ Fridricha II. a Svatého Ludvíka, věnuje i budování křesťanských států na Východě, jejich vzájemnému soupeření, jejich hledání modu vivendi s islámem a v neposlední řadě i jejich nezadržitelnému pádu. (Založil/a: Rosie5)

Hans Eberhard Mayer Hans Eberhard Mayer
*02.02.1932

Zany
  30. 5. 2014, 16:51
Téměř vzápětí po sobě jsem četl dvě knihy na stejné téma, mohu texy dobře srovnávat. O dost lepší než Dějiny křížových výprav od H. E. Mayera jsou Tyermanovy Svaté války.
Mayerova kniha se mi zdála dost těžko stravitelná, navíc pojmout celé obsáhlé téma na pouhých cca 300 stranách (zbylých cca 100 jsou poznámky a literatura) je těžko uchopitelné a to se věnoval jen Svaté zemi navíc pouze do ztráty Akkonu r. 1291.
Oproti tomu Svaté války od Tyermana jsou sice podstatně tlustší (cca 1050 stran, z toho textu cca 950, zbytek poznámky, literatura atd), nicméně odsýpají o dost líp. U Mayera postrádám mapky, asi předpokládá, že má čtenář topografii Blízkého východu v malíku, takže zařadil jen jednu schematickou mapu, Tyerman má sólo mapu ke každé výpravě se zakreslením pohybů vojsk. Tyerman navíc popsal i reconquistu ve Španělsku, válku s katary, křížové války v Pobaltí a české vydání doplnil Pavel Soukup o stručný nástin křížových tažení z české perspektivy.
Nicméně je dobré přečíst si obojí, přestože se obě knihy obsahově samozřejmě překrývají, i Mayer má témata, která Tyerman opominul, například se více věnoval spletitým dějinám křižáckých panství v Palestině a Sýrii (antiochijské knížectví, hrabství Tripolis, jeruzalémské království a atd) i v období mezi jednotlivými výpravami, plus dějiny křižáckých panství vzniklých v Řecku a Malé Asii po dobytí Konstantinopole při 4. křížové výpravě

Tyermanova kniha: http://www.cbdb.cz/kniha-73610-svate-valky-gods-war-a-new-history-of-the-crusades