Boj o prostor

Podtitul: Architektura jako společenská praxe

Archa - 2013
ISBN: 978-80-87545-14-0

Archa (2013) 978-80-87545-14-0 136

Editorský výběr sedmi teoretických textů představujících průřez současným kritickým myšlením na poli urbanismu a architektury v Evropě. Jejich autory jsou Markus Ambach, Regina Bittner, Petra Havelská, Gabu Heindl, Miodrag Kuč, Wouter Vanstiphout a Michael Zinganel. Východiskem pro volbu právě jejich příspěvků nám byla postdisciplinární perspektiva, z níž tyto osobnosti architektury, urbanismu a umění ve svých pracích vycházejí. Jejich texty pak – každý jiným způsobem, v jiném prostředí a navíc specifickým pohledem svého autora – osobitě reflektují problematiku boje o prostor a roli architektury jako cílené společenské praxe.

Vydání knihy „Boj o prostor“ bezprostředně navazuje na inspirativní, velmi kvalitně mezinárodními přednášejícími obsazenou a v našem prostředí nebývale úspěšnou sérii přednášek na téma současného města a jeho utváření, která proběhla pod názvem „Contesting Space/Architecture as a Social Practice“ na podzim roku 2012 na Fakultě architektury VUT v Brně. Organizátoři cyklu a editoři této publikace Markéta Březovská a Jan Kristek, oba s mezinárodní studijní zkušeností z prestižních architektonických škol ve Vídni a na Bauhausu v Desavě, nám na základě osobně vybudovaných kontaktů zprostředkovávají nejaktuálnější evropský teoretický diskurz v dosud u nás opomíjené oblasti plánování: představují město nejen jako dílo architektonicko-urbanistické, ale především jako výsledek kritické společenské a politické praxe. (Založil/a: Kůstka)