Reprezentace české středověké šlechty

Reprezentace české středověké šlechty Originální název: Reprezentace české středověké šlechty
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-1004-3

Argo (2013) 978-80-257-1004-3 476

Během posledních deseti let se Robert Šimůnek, působící v Historickému ústavu AV ČR, vypracoval v předního znalce české aristokracie pozdního středověku. Ústřední téma jeho monografie přestavují nejrůznější podoby sebeprezentace šlechty. Ta vědoma si svého výsadního společenského postavení, podpořeného stavovským uspořádáním mocenských sil po Lipanech, začala v polovině 15. století nejrůznější cesty, jejichž prostřednictvím chtěla navenek zdůraznit svůj étos, svoji starobylost i svoji jedinečnost. Šlechtické snahy o ovládnutí paměti se promítaly jak do podob nejrůznějších staveb světského i církevního charakteru, tak do konstruování rodových pověstí i vizuálních symbolů v podobě erbů, portrétů či náhrobků.
Autor všechny tyto problémy sleduje jak s důrazem na detail, tak v širokém společenském kontextu druhé poloviny 15. a počátku 16. věku, v němž se zdánlivě jedinečné jevy šlechtické reprezentace ve skutečnosti jeví jako vědomé projevy kolektivně sdílené šlechtické identity a kultury. (Založil/a: Jungolink)

Ježek
  13. 4. 2014, 18:31
Čekal jsem, že budu číst o "drsných rytířích na hradech" místo toho byla kniha daleko více o "zjemnělých kavalírech na zámcích". Autor se podle mne nepopasoval s poměrně bohatými prameny 10. - 14. století a místo toho ve jménu koncepce dlouhého trvání, dlouhého středověku, kontinuity kultury dokládal zpětně jevy a tendence prameny 15. a 16. věku. Polipanská společnost, do které se vtíral humanismus, reformace, knihtisk, objevné plavby, vypadala podle mne zcela jinak než společnost vrcholného středověku.