Historik na přelomu dvou staletí

Historik na přelomu dvou staletí

Podtitul: Co jsem prožil a na co si pamatuji

Originální název: Historik na přelomu dvou staletí
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Nová tiskárna Pelhřimov - 2012
ISBN: 978-80-7415-078-4

Nová tiskárna Pelhřimov (2012) 978-80-7415-078-4 340

Čapkovy obsáhlé paměti jsou cenným svědectvím o rozporuplném českém 20. století. Zachycují prostředí a hodnotový svět pražské středostavovské rodiny, přibližují nelehká rozhodování, která “Velké dějiny” vnášely do života “Malých lidí”. U humanitně vzdělaných intelektuálů to platí snad dvojnásob. Vratislav Čapek nalezl těžit svého praktického i teoretického působení především v oblasti didaktiky dějepisu, a na tomto poli je jeho stopa dodnes nepřehlédnutelná. Prošel řadou institucí a funkcí, badatelských a pedagogických, významná etapa jeho produktivního věku je pak spojena s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze, kde zažil i roku 1989 a bezprostředně následující období. I tato skutečnost činí jeho vzpomínání mimořádně zajímavým ... (Doc. PhDr. Jana Čechurová, Ph.D. – Ústav českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy). (Založil/a: Kůstka)