Barma

Barma

Podtitul: Etnický problém, válka a boj za demokracii

Originální název: Barma
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Ústav mezinárodních vztahů - 2013
ISBN: 978-80-87558-08-9

Ústav mezinárodních vztahů (2013) 978-80-87558-08-9 252

"Studie zpracovává etnický problém v Barmě zejména v rovině vztahů mezi minoritními etnickými uskupeními a centrální vládou.
V první části se studie zaměřuje na předkoloniální a koloniální období; v druhé části rozebírá období po získání nezávislosti Barmy a vojenských diktatur, třetí část je věnována analýze etnického problému v kontextu aktuálního politického vývoje země.

V březnu 2011 oficiálně skončila vláda vojenské junty v Barmě. Jednou z klíčových otázek, které Barma musí řešit, je etnický problém. Území Barmy obývá 135 značně rozdílných etnických skupin. Významná část z nich zahájila po získání nezávislosti země v roce 1948 ozbrojený boj proti vládě. Tento boj doposud neskončil. Etnický konflikt v Barmě je nejdéle trvající občanskou válkou v novodobých dějinách světa. Za současné situace by se hnutí etnických menšin mohlo stát pověstným „jazýčkem na vahách“ v boji o demokracii v Barmě. Ten dnes mezi sebou vedou stoupenci bývalé vojenské junty, rozhodnutí i nadále si udržet výsadní mocenské postavení, a demokratická opozice. Pochopení etnického problému v Barmě tak získalo novou naléhavou dimenzi. " (zdroj www.umv.cz) (Založil/a: Ducii)

Ducii
  24. 4. 2014, 13:29
Přijde mi, že autor psal knihu bez jakéhokoliv výzkumného cíle a "etnický problém v Barmě" je příliš široké téma na tak hubenou knihu a vůbec na jakoukoliv odbornou práci - za to hvězdička dolů. Jinak je to zajímavé, pro širokou veřejnost jako asi jo, ale vědecký to podle mne nemá přínos prakticky žádný.