Slovník divadelní antropologie

Podtitul: O skrytém umění herců

Nakladatelství Lidové noviny - 2000
ISBN: 80-7106-369-X

Nakladatelství Lidové noviny (2000) 80-7106-369-X 288

Publikace shrnuje zkušenosti ISTA (Mezinárodní školy divadelní antropologie) z mnohaletého výzkumu asijských a evropských divadelních kultur. Autoři se svými spolupracovníky zkoumali řadu let přípravu a tělesné techniky herců a tanečníků a dospěli k překvapivému závěru: přestože se scénický projev asijských herců od nám známějších evropských divadelních forem navenek výrazně odlišuje, nesporně existují určitá společná východiska a zákonitosti. Kniha je členěna do obsáhlých hesel (např. Rovnováha, Ruce, Trénink, Dramaturgie, Střih čili montáž, Předexpresivita apod.), jež popisují jakousi základní "abecedu" herecké a divadelní práce. Autoři v nich rozšiřují pohled na oblast scénických projevů v nejrůznějších epochách a kulturách; publikované studie, úvahy, popisy vystoupení, výpovědi jednotlivých aktérů výzkumu, ale především srovnávací obrazová dokumentace ukazují nečekané souvislosti hereckého umění, z nichž některé nabývají právě významu v současném divadle. (Založil/a: Selene)