Po hospodách kolem Středozemního moře

Po hospodách kolem Středozemního moře

Malvern - 2013

Malvern (2013) 80 Překlad: Anna Humlová, Jiří Milička

Alí ad-Du‘áží bývá nazýván „otcem tuniské povídky“ a současný tuniský literární kritik Muhammad Faríd Ghází jej dokonce staví na trůn všech povídkářů v arabském světě, přičemž jej srovnává s autory jako byl Jack London nebo Marcel Proust. Ať už s takovým přirovnáním souhlasíme či nikoli, pro nás tkví jedinečnost tohoto autora v jeho lehkém, humorném a hravém stylu vyprávění a především pak v jeho mírumilovném zobrazení střetů východních a západních kulturních tradic. Ač nedostudovaný, byl Alí ad-Du‘áží velice sečtělý a mezi autory, kterými se inspiroval, byli jak velikáni Východu jako Omar Chajjám, Džáhiz nebo básník Al-Ma‘arí, tak přední literáti Západu jako Shakespeare či Nietzsche. Osvícený duch autora se pak promítl i do jeho děl, kde sledujeme romantické, ale klidné a mírné střetávání rozdílných kulturních a náboženských tradic osvěžené živým a hravým humoristickým stylem, získaným během několikaleté novinářské praxe a práce karikaturisty. (Založil/a: Barabura)