Originální název: Anglické listy

Československý spisovatel (1970) 182
Československý spisovatel (1970)
František Borový (1934) 153
Štorch-Marien (1924) 106

Kdo miluje Čapkovy fejetony, nesmí pominout toto sebrání Čapkových cestopisných sloupků, které před pětaosmdesáti lety za svého dvouměsíčního pobytu v Británii psal a navíc skvěle kreslil pro Lidové noviny. Čapka tehdy pozvali na zasedání nově vzniklého spisovatelského klubu PEN, ale Čapek si svůj pobyt v Británii protáhl a projel ji křížem krážem. Jeho nadání vnímat každou drobnost, v tomto případě vše, co mu připadlo jako příznačné pro tuto ostrovní říši, a zároveň jeho schopnost vnímat všechny obecné tendence zase příznačné pro naši civilizaci vydaly pozoruhodný výsledek: tento cestopis ani po letech neztratil nic ze své svěžesti nebo dokonce aktuálnosti. Čapek se svým smyslem pro humor poví o svých pocitech z anglické neděle, z pýchy Oxfordu či Cambridge, vlídně zažertuje o anglické kuchyni, poví slovem i kresbou o svých setkáních s tehdejšími velikány světové literatury, jakými byli Bernard Shaw, H. G. Wells nebo G. K. Chesterton. Zároveň vysloví svoji úzkost z moderní civilizace, vyjádří tísnivý pocit, který se ho zmocní v obrovitém Londýně plném automobilů a valícího se davu, jinde se vyzná ze svého obdivu k Anglii jako ke kolébce demokracie. Právě v Čapkových cestopisných črtách nejvíc vynikne bohatost jeho jazyka, vtipnost jeho vidění i osobitost jeho vnímání světa.

Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

Ariko
  4. 9. 2014, 15:28
Typický vypravěč Čapek. Není to jen další ze suchopárných cestopisů, ale kombinace humoristického románu, povídky a cestopisné črty. Pěkný relax
Sedmikráska
  22. 4. 2012, 23:15
Jemný humor dělá poněkud líně se vlekoucí vyprávění zábavnějším a Čapkova schopnost popsat a postihnout nepostižitelné je přímo úžasná. Dokonce když odhaduje, že anglická krajina je pro Evropany dost možná exotičtější než krajina čínská, kterou nikdy neviděl, i tehdy trefil do černého. Škoda jen, že z Anglie resp. Spojeného království nebyl ani zdaleka tak nadšen jako ze Skandinávie ve své Cestě na sever. Při jeho známé nechuti ke všemu industriálnímu je to však pochopitelné. A neodpustím si poznámku - člověk tak melancholického zaměření se možná neměl vydávat do krajiny tak pochmurné, jako je Skotsko ..
Rinae
  17. 12. 2015, 21:09
Četla jsem během delšího pobytu v Anglii a jen jsem se rozplývala nadšením. Souhlasím, že anglické stromy jsou "snad to nejkrásnější v Anglii" a i s anglickými koňmi mám podobnou zkušenost jako slavný autor, byť jsem se je snažila zachytit na fotoaparát, a nikoli na papír. Doporučuji číst v době, kdy se v zemi skutečně pohybujete - zážitek se tím krásně umocní.
Barca9358
  8. 2. 2016, 12:49
Tahle knížka byla jako pohlazení na duši a zhltla jsem ji za jeden večer. Čapek byl zkrátka autor-mistr, takže rozhodně stojí za přečtení, neboť kvalitní literatury není nikdy dost.
Pluviaux
  13. 11. 2014, 17:40
Měla jsem štěstí, že jsem si mohla Británii alespoň trochu procestovat, a při této výpravě jsem navštívila i některá místa, o kterých píše i Čapek. A můžu říct, že se od doby Čapka příliš nezměnily. Je to pro mě příjemné čtení, občas si vezmu Anglické listy znovu do ruky a pročítám si je. Ten humor a ty kresby!
kostpropsa
  2. 1. 2012, 16:37
Jestli u Čapka něco miluju, je to jeho sarkasmus a schopnost popisu do nejmenšího detailu. A jeho kresby vážně nemají chybu. 100%