Barva nachu

Originální název: The Color Purple

Argo - 2001
ISBN: 80-7203-340-9

Argo (2001) 80-7203-340-9 252

Dnes již klasické dílo – slavný román, psaný formou jednoduchých dopisů Bohu, o ženském sebeuvědomování i sebevědomí. Nejznámější dílo afroamerické spisovatelky, která spolu s Toni Morrisonovou představuje v Americe výrazný ženský hlas a která započala éru literatury, v níž si ženské spisovatelky troufly psát otevřeně o svém sexuálním prožívání.. Barva nachu byla v USA (tedy ještě před později tak opatrnou "politickou korektností") nadšeně přijata, získala dvě nejdůležitější literární ceny a také ji úspěšně zfilmoval Steven Spielberg. Nezapomenutelný literární portrét hrdinky Celie, jejích přátel a rodiny je plný vášně, bolesti a chuti do života. K opravdovosti a dojemnosti příběhu přispívá především jazykový způsob, jakým je Celiina výpověď podána. (Založil/a: Dennie)

Alice Walker Alice Walker
*09.02.1944

Scarlett
  5. 2. 2016, 13:21
Postmoderní literaturu moc nehltám. Tohle bylo zajímavé spíš kvůli jazyku (African American Vernacular English) a ve spojení s historickými souvislostmi (ženská černošská autorka, kritický pohled na vlastní etnikum atd.). Jako všechna postmoderní díla to ve mně zanechalo spíš plno (zvláštních) pocitů než ryzí radost ze silného příběhu. A asi mě i trochu zklamalo, že to dopadlo tak nějak uspořádaně - všechno se vysvětlilo, všichni si odpustili, všichni se shledali. Jeden by skoro čekal "a žili šťastně až do smrti".