Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Chudáci Romové, zlí Cikáni

70%
4 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Chudáci Romové, zlí Cikáni

Nejnovější vydání:
Host - 2014
ISBN: 978-80-7294-869-7
Počet stránek: 300
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 4x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 9x k přečtení
právě čte 2x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Host (2014) 978-80-7294-869-7 300

Máme Romy litovat, nebo se před nimi mít na pozoru? Jak je to s jejich ochotou začlenit se do společnosti? Potřebujeme „dekádu romské inkluze“, nebo je to ztráta peněz? A kdo vlastně jsou ti Romové?

Tyto provokativní otázky si Norbert Mappes-Niediek, dlouholetý zpravodaj z jihovýchodní Evropy, položil v době, kdy Evropská unie kvůli „přílivu“ Romů hrozila Srbsku a Makedonii znovuzavedením vízové povinnosti a zároveň se schylovalo k slavnostnímu odhalení památníku romským obětem nacismu přímo před budovou německého parlamentu. Východiskem knihy se staly četné předsudky, které vůči Romům panují jak ve východní, tak v západní Evropě: údajná lenost, sklony ke kriminalitě či iracionální zacházení s penězi. Podrobná analýza životních poměrů východoevropských Romů, založená na autorových bohatých znalostech, přináší kompetentní, veskrze věcný a především poučný pohled na takzvanou „romskou problematiku“, který představuje zásadní změnu v dosavadních úvahách o tomto tématu.

Odvážná hlavní teze vzbuzující četné kontroverze zní: Evropa nepotřebuje romskou politiku podporující pozitivní identitu této menšiny, ale sociální politiku zaměřenou na potírání chudoby. Kniha, která se na první pohled jeví jako jedna z nespočtu povrchních publikací nabízejících jednoduchá černobílá vysvětlení, tak nastavuje zrcadlo západní i východní Evropě — a nabízí věru překvapivý a místy nepříjemný pohled. (Založil/a: Pihtipudas)

(více)  

Štítky

více  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

vertigoscottie
80% 80% 80% 80% 80%
  2. 7. 2014, 19:39
Dojmu, že knihu psal místy stroj se jen těžko zbavuji. Autor velice přehledně třídí fakta, objasňuje historický vývoj a zdráhá se jakéhokoliv emočního zabarvení. To je na jednu stranu dobře, nečteme přece román. Ale je to i trochu škoda. Objektivního odsouzení rasismu a předsudků, stejně jako připsání velkého dílu viny většinové společnosti se dostává jen sporadicky a bez snahy tyto nepřehlédnutelné faktory v rámci "romského problému" zdůraznit. I tak autorovi patří dík. Analýza problematiky je historicky, sociologicky důkladná a lze na jejím základě rozvést potřebnou diskuzi. Její nastínění je alespoň v závěru knihy patrné. Největší přínos knihy spatruji v kritice neziskových organizací, které fakticky žijí jen pro svou samoúčelnost a jejich přínos k řešení nastalé situace je mírně řečeno pochybný.