Špičkou jazyka

Poprvé vydáno celosvětově: 1998

Argo - 2010
ISBN: 978-80-257-0241-3

Argo (2010) 978-80-257-0241-3 512

Román od autorky, jež bývá označována za novodobého Charlese Dickense, nás zavádí do viktoriánské Anglie a Londýna. V 80. letech 19. století se mladinká Nancy Astleyová, dcera venkovského obchodníčka s ústřicemi, zamiluje do hvězdy londýnského kabaretu Kitty Butlerové, jež se na svá vystoupení převléká za muže a zpívá mužské písně. Nancy nevynechá jediné představení, až si jí Kitty všimne, a Nan se stane její garderobiérkou. To jsou počátky jejich společného milostného života i společné kabaretní kariéry, ale jejich osudy propletené s mnoha sociálními prostředími, dobovými hnutími a dalšími postavami představují v podání Sarah Watersové, stejně jako v případě její Zlodějky (vyšlo v r. 2008), jízdu na horské dráze s ekvilibristickými výkony. (Založil/a: Dennie)

Sarah Waters Sarah Waters
*21.07.1966

cmuchal
  1. 4. 2015, 17:11
Tipping the velvet je velmi čtivá kniha, jež nepostrádá gradaci a má mimořádný spád, přečetl jsem ji neskutečně rychle! Viktoriánská Anglie ve spojení s atmosférou kabaretů, nadrženými homosexuály na ulicích, lascivními lesbami a v poslední řadě politicky aktivními socialisty. Je fascinující, jak autorka popsala "pestrý" život hlavní hrdinky Nancy od jejích 18ti do zéměř 26ti let, mnoho zásadních změn, kterými prošla a s jakými odlišnými lidmi se stihla za ty léta potkat.
Je pravda, že charaktery a povaha postav (Nancy a Kitty) mi nejsou zrovna blízké, i když Nancy na konci příběhu prochází transformací a vypadá to s ní do budoucna nadějně.
Proč hodnotím 80ti %? Ocenil bych, kdyby spisovatelka napsala více o Florence anebo rovnou příběh z jejího úhlu pohledu, nebylo by to tolik erotické a zábavné pro tolik obecenstva, nicméně mě jako intelektuální bytost zaujala více.
ribička
  11. 1. 2012, 23:37
Moje druhá kniha od Sarah Watersové. A rozhodně nejsem zklamaná. Popisné pasáže mi vůbec nebyly na obtíž. Vlastně jsem je ani nevnímala. Patřily do děje a krásně dokreslovaly dobovou Anglii. Příběh byl poutavý a dobře napsaný. Víc takových...
MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 9:13
Super! Mám na knihu vzpomínky, kdy kolovala po naší třídě a každý ji tajně četl pod lavicí. Je super. Detailní pasáže mi vůbec nevadili, byli popsány dobře. Doporučuji!
Lalaine
  13. 9. 2011, 9:27
Skvělá kniha! Sarah Waters je opravdu dobrá spisovatelka, neboť i dlouhé popisy člověka dokážou pohltit. Lesbická láska mě nepřekvapuje, mělo to velmi propracovaný příběh i zápletky. Čte se to jedním dechem!
Irene
  16. 8. 2011, 11:50
Zajímavý román z viktoriánské Anglie. Zajímavější by byl, kdyby byl napsaný v téže době. To bych dala 100%, takhle tak 80%. Lesbické téma nešokuje. Zajímalo by mě, jestli mělo. Možná ani ne...
Raggen
  11. 4. 2013, 8:33
Kniha se mi četla dobře, vlastně skoro sama. Chvílemi jsem si říkala co ještě dalšího se může stát a vždy jsem pak byla překvapená dalšími situacemi a všín co se Nance přihodilo. Začínám mít autorku v oblibě, určitě se poohlédnu po dalších titulech..
Barca9358
  11. 6. 2015, 21:21
Bohužel, tahle kniha mě moc nenadchla. Místo zápletek, zcela převracejících celkový děj, kterých je v knize požehnaně, bych ocenila konzistentnější příběh - možná by bylo lepší, kdyby autorka rozdělila knihu do vícero dílů. Nejvíc mi ale vadil charakter hlavní postavy Nancy, který byl prostě takový nijaký. Jednou tak, pak zase jinak, aby to zapadalo do příběhu.
Lucy1994
  29. 4. 2016, 18:05
Ani nevím, jak bych tuto knihu ohodnotila, takže ji hodnotit nebudu - aspoň prozatím. Možná takový průměr, ani ne. Prostě mě až tolik neoslovila. Není to tématem, nýbrž stylem psaní, dějem, osobami. Asi. Podruhé si ji určitě nepřečtu a kdybych věděla, o čem to tak přibližně je, možná bych ji ani nikdy nečetla. Na to, kolik má stran, mě mzí, že jsem čas nevěnovala jiné knize. Ale co začnu číst, tak to dočtu - co kdyby to jen začalo být zajímavé? A ono ano, začalo.. ke konci. Takže někde na 400. stránce? Což mi přijde až hodě daleko.
Asjadah
  27. 3. 2013, 11:28
Někteří tuto knihu řadí do žánru „červená knihovna“, a to především pro lesbičky. Proto jsem byla dosti v rozpacích, když jsem otevírala tuhle knihu, která mi již nějakou dobu ležela v knihovně. Ne snad, že bych měla něco proti homosexualitě, ale „červená knihovna“ mi moc nevoní. Dnes, když jsem již dorazila na poslední stranu, se domnívám, že zařazení Špičky jazyka do tohoto nižšího žánru je vůči této knize dost nespravedlivé. Pravda, její konec je sice milý a romantický, ale pasáže, kde autorka poměrně naturalisticky popisuje i stinné stránky lásky, si dle mého názoru zaslouží mnohem vyšší hodnocení. Dá se tak říct, že tato sonda do neobyčejně zajímavého života jedné Londýňanky, od které jsem až tak moc neočekávala, mě dost překvapila, v podstatě i nadchla a místy i pohltila. Doporučuji, a to nejen kvůli sametovému trojúhelníčku na obalu, který prostě nelze nehladit :-)
srotty
  12. 12. 2011, 12:28
Nádherně vázaná kniha s kontroverzním tématem. Čte se to opravdu dobře. Na můj vkus občas až moc podrobné.
fijola
  28. 5. 2015, 17:16
Naprosto skvělá knížka! Na začátku jsem trochu váhala, ale po několika dalších stránkách mě zcela pohltila. Hlavní hrdinka mi přišla hodně naivní a v jedné části i dost vlezlá, ale na celkovém dojmu se to vůbec nepodepsalo.
katesek
  15. 3. 2014, 18:06
1. část - takový rozjezd, který mi chvílemi přišel příliš dlouhý. 2 a 3 část zaujala hodně, dobře napsané, spravně mířené a fakt dobré... Z prvu jsem chtěla dát 4 hvězdičky, ale po konci knihy jich musím dát 5 :-)
Queen of Spades
  3. 7. 2013, 15:22
Jsem velmi zklamaná. Na knihu Špičkou jazyka jsem narazila při čtení internetových recenzí, a když jsem si ji o pár dní později nesla z knihovny domů, byla jsem z ní prostě unešená – líbil se mi nejen velmi nápaditý přebal, ale plný počet bodů ode mě kniha dostala i za kontroverzní téma lesbické lásky. Bohužel po otevření knihy a přečtení několika kapitol mé nadšení rychle vyprchalo. Mám pocit, že autorka se celou knihou plácá od ničeho k ničemu, chybí mi jakékoli vykreslení postav - ty působí jako roboti s velmi nudným či žádným vnitřním životem. Spíše než beletrií je pro mě tedy tato kniha deníkem, resp. sbírkou narychlo poznamenaných sexuálních fantazií patnáctileté slečny. Kniha mě začala opravdu bavit teprve posledních dvacet stránek, kdy se hlavní hrdinka konečně nějak zhmotnila a začala pro mě být osobou z masa a kostí a ne pouhým náčrtem na papíře. Nicméně alespoň jednu hvězdičku si autorka zaslouží, a to za odvahu a skvělý styl psaní, který mě donutil přelouskat celých 500 stran.
Sedmikraska4
  3. 2. 2012, 11:47
Nevím, co napsat v úvodu, protože všechna superlativa byla již napsána. Knihu jsem přečetla doslova jedním dechem a klidně se k ní po určité době zase vrátím. Narozdíl od toho film není tak povedený, proto bych všem doporučila, aby si nejprve přečetli knihu. Tímto dílem si mě Sarah Waters získala i do jejích dalších velkolepých děl.
sebrlovna
  16. 6. 2011, 19:20
Výborná kniha, není co vytknout! Ten typ knihy, kterou začnete číst a neskončíte dřív, než ji nemáte dočtenou. A to i přesto, že má kniha přes 500 stran. Je to vrchol nejen lesbické, ale i veškeré novodobé anglické literatury.