"Královské knihy" Staré Mezopotámie

Poprvé vydáno celosvětově: 1995

Kniha je rozdělena na dvě části. První obsahuje faktické a výkladové informace, druhá samotné překlady.
První část
I. Vládcové dynastie z Akkadu (24.-23. století)
II. Kassitští vládcové Babylónu (16.-12. století)
III. Mardukovo elamské zajetí a návrat do Babylonu (12. století)
IV. Vládcové Asýrie (14.-7. století)
V. Chaldejští vládcové Babylónu (7.-6. století)

Druhá čast
Samotné překlady, například "Sargon dobyvatel", "Legenda o Sargonovi", "Vzpoura proti Narám-Sínovi", "Epos o Tukultí-Ninurtovi", "Nabonid a chrám Sínův", "Hanopis na Nabonida" a mnoho dalších. (Založil/a: Myrddin33)

Myrddin33
  16. 1. 2014, 17:51
Knihu jistě nelze hodnotit z literárního hlediska. Mé plné hodnocení se vztahuje ke skvělé práci, kterou pan Prosecký odvedl. Moc se mi líbilo její rozdělení a výklady k jednotlivým překladům. Samozřejmě nelze očekávat velkolepé texty, mnoho překladů vychází pouze z fragmentárních pozůstatků, ale je zde několik textů velmi zachovalých a zajímavých. Pro mne jako studenta a milovníka starověké historie, historie Mezopotámie je kniha neocenitelným pramenem ke studiu a dává mnoho různých faktických událostí do širších souvislostí. Asi příliš nezaujme čtenáře, který nemá k tématu zapálení, ale pro čtenáře zajímajícího se o historii Mezopotámie je skvělým pramenem poznání.