Lída Baarová

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Malý princ - 2014
ISBN: 978-80-87754-35-1

Malý princ (2014) 978-80-87754-35-1 272

Publikací Lída Baarová Krása je hřích se završuje volná trilogie románů, které pojednávaly o osudech významných českých hereček ve třicátých letech.
Knihy spojuje velké téma, tím tématem je odvaha jít si za svým, stát si na svém názoru bez ohledu na to, že společenská situace po nás žádá, abychom se chovali jinak. Jak Adina Mandlová, tak Nataša Gollová spolu s Lídou Baarovou byly po válce v roce 1945 označeny za kolaborantky. Je na každém člověku, aby posoudil, zda toto označení bylo na místě.
Všechny tři knihy ukazují herečky v jiném světle, než v jakém je například vnímali jejich současníci. Vladimír Přibský se snažil o objektivní zhodnocení jejich životní situace.
Publikace Lída Baarová nás zavádí do období, kdy je Československo ještě relativně samostatné a fungující. Jen v Německu a v Sudetech se zvyšují pronacistické tendence, které se ke konci knihy vyhrocují. Mladičká Lída Baarová působí jako herečka v Německu a svou krásou okouzlí říšského ministra propagandy Josepha Goebbelse. To roztočí velký kolotoč intrik a problémů, které nakonec eskalují úprkem do Československa.
V poslední knize volné trilogie Vladimír Přibský umocňuje dusivost a tíživost předokupační atmosféry v Československu a poukazuje na hierarchické uspořádání v NSDAP, kde i ten největší nacistický pohlavár, byl ve skutečnosti nesmírně malý. (Založil/a: Barabura)

Claire27
  26. 4. 2016, 15:48
Osud Lídy Baarové mě vždycky velmi zajímal. Kniha Vladimíra Příbského nám sice nesděluje nic nového o životě této krásné herečky, avšak románová forma, kterou je kniha napsána, se mi opravdu zamlouvala. Opravdu čtivé dílko, proto hodnotím kladně (4-5 hvězdiček). Nejvíce mě snad dojaly poslední stránky, kdy se lidé dozvěděli o německé okupaci... Zaručeně nejlepší díl trilogie MANDLOVÁ-GOLLOVÁ-BAAROVÁ.