H.A.R.L.I.E. - verze 2.0

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Classic - 2014
ISBN: 978-80-7479-013-3

Classic (2014) 978-80-7479-013-3 312

…a nakonec stvořil člověk Boha.
H.A.R.L.I.E.: Human Analog Replication – Lethetic Intelligence Engine (Analogová replikace člověka – lethetický inteligentní počítač) – nejpokročilejší počítačový program na světě.
Programátoři ze společnosti Stellar American vytvořili HARLIEHO jako vnímající, člověku podobnou bytost. Když však tato entita začne skládat básně a ptát se na pocity, smrt a smysl života, rozhodnou se ho jeho tvůrci odpojit. Neuvědomují si však, že ať už se jedná o člověka, nebo stroj, udělá cokoli, aby přežil…

Strhující a hluboce znepokojivý román, předkládající často děsivý a osudový pohled na to, co znamená uvědomovat si a být člověkem. (Založil/a: Selene)

ondrasek
  28. 7. 2014, 11:43
Nemůžu si pomoct, pro mě to byla povětšinou přehlídka filozofických žvástů a ustavičného hledání definic na cokoliv - tedy mezi počítačem a jeho programátorem. Pár myšlenek mě zaujalo ( např. že Ježíš zradil Jidáše), ale většina těchto dialogů mi přišla jako chytré žvanění o ničem a nebavila mě. A že jich je dobrá polovina knihy.
Konec se zajímavým vyústěním se mi líbil, za ten přihazuju hvězdičku.
A naopak jednu strhávám za obálku knihy, i když za tu autor zřejmě nemůže, ale já jako čtenář musím hodnotit knihu jako celek i s obálkou. A ta obálka je sice pěkně zpracovaná, ale naprosto lživá - příběh se neodehrává v žádné bombastické budoucnosti a není akční ani výpravný. Je to jen marketingová lež jako věž.