Pražská dobrodružství

Pražská dobrodružství Originální název: Pražská dobrodružství

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1968

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1968) 251

V bohatém životě světoběžníka Kische hrála Praha zcela mimořádnou úlohu. Na Starém městě se narodil a v Praze strávil převážnou část svého žití, zde prodělával učební léta své žurnalistické dráhy, na pražských ulicích a v pražských lokálech objevoval skrytá dobrobružství všedního dění. A v této knize se na pozadí volně řazených reportáží s pražskou tématikou jakoby v druhém sledu promítá i kus autorova vlastního života, spjatý s Prahou. Kisch byl zlákán zabývat se pražským primátorem, zatoužil znovu si oživit zájmy, jež byly smyslem jeho chlapeckých let. Dostane se nám příležitosti nahlédnout do jeho žurnalistické laboratoře, dovědět se, jakých způsobů používal, aby popisované prostředí poznal zvnitřku a důkladně. Vynikne tu jeho láska k Praze: vodí nás staroměstkými uličkami a už neexistujícími průchody, zná historii kdejaké budovy, zvěčňuje povolání, která již pohřbil moderní čas, a sociální zařízení,která za socialismu přestala mít smysl. Závěr knihy je věnován nočnímu životu a postavičkám z polosvěta, jehož atmosféru Kisch tak dobře znal. Pražská dobrodružství jsou jednou z mála knih, v nichž jako v lávě konzervovaná dál žije dávná stará Praha, která dnes již není. a žije oživena Kischovým mistrným vyprávěčským stylem, jenž je okořeněn osobitým humorem a schopností vyhmátnout z šedého toku života právě to nevšední a dobrodružné. (Založil/a: Eeevik)