Poprvé vydáno celosvětově: 1928

Nezjištěno / Jiné - 2013
ISBN: 978-80-86142-46-3

Nezjištěno / Jiné (2013) 978-80-86142-46-3 349 Ústav T.G. Masaryka : Masarykův ústav a Archiv AV ČR
Fragment (2009) 978-80-253-0752-6 308
Československý spisovatel (1990) 80-202-0170-X 592 16 stran obrazovné přílohy, obsah: I. Hovory s T.G.M (Věk mladosti, Život a práce, Myšlení a život, Mlčení s T.G.M.) II. Jedinec a dějiny
Československý spisovatel (1969) 303
František Borový (1947) 353
František Borový (1946) 239
František Borový (1938) 377
František Borový (1937) 351
František Borový (1936) 351

Mimořádně ceněné dílo Karla Čapka vznikalo v letech 1928-36 na základě rozhovorů s prvním česko-slovenským prezidentem T. G. Masarykem. Spis vypovídá o prezidentově životě od dětství po jeho vstup do vysoké politiky. Seznámíme se s jeho pohledem na svět, s jeho ideály demokracie a humanismu a jeho politickými, náboženskými a filozofickými názory.

Souborné vydání obsahuje:

1.díl - Věk mladosti (1.vydání 1928)
2.díl - Život a práce (1.vydání 1931)
3.díl - Myšlení a život (1.vydání 1935)
4.díl - Mlčení s T.G. Masarykem (1.vydání 1935)

Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

vladislaus
  10. 6. 2013, 11:59
Požehnání pro národ, který řídí státník filozof. Bohužel v dějinách národů je jich velice málo. Když se začtete do raných let TGM, dětství a studia, zjistíte, jak moc se dnešek lidí liší od jeho mládí. Kdo z nás tak pilně studuje? Kdo z nás je jednou schopen státnicky řídit stát?
Dále mne zaujalo, jak TGM popisuje svou práci za 1. sv. války. Jeho úsilí za vznik Československa je opravdu úctyhodné.
Jokolo
  20. 9. 2015, 12:06
Tohle dílo se strašně těžko hodnotí, nelze na něj pohlížet z literárního hlediska. Můžeme ho hodnotit stejně, jako bychom hodnotili plodnost hovoru mezi dvěma lidmi. A v tom případě to musíme hodnotit výborně, skvěle a tak.
Je radost číst si rozhovor dvou takhle moudrých lidí, i když o tématech, které dost často nemusí být někomu blízké (třeba mně), ale když si to čtete, nejde nemít pocit, že jste se ocitli mezi jedněmi z nejmoudřejších lidí našeho národa a tehdejší Evropy a je úžasný, že Čapek dal něčemu takovýmu vzniknout a my máme tu možnost do těch rozhovorů zabřednout.
Ale já bohužel nerozumím filosofii ani politice, stydím se, ale ocitla se tam místa, kdy jsem se nudil a doufal v zábavnější téma.
Na hodnocení tu každopádně nehleďte! Tady se rozdávají hvězdičky těžko.
23.44
  3. 6. 2012, 8:02
Kniha mě donutila o spoustě věcí popřemýšlet. O tom,že už náš 1. prezident byl velký státník, vzdělaný, moudrý, pozorovatel života, myslím, že v žádném dalším prezidentovi jsme to štěstí neměli. Otevřela se mi jiným pohledem některá další témata, po kterých se poohlédnu, jako třeba legionáři na Sibiři. Trochu mě překvapilo, že se v Hovorech nevěnuje rodině, resp. dětství je popsáno celkem pečlivě, pak krátce o seznámení s budoucí manželkou a občas nějaká zmínka o dětech.
Doporučila bych jako povinnou četbu ve školách /existuje to ještě?/.
VaclavB
  21. 1. 2015, 13:59
Autor se zde poněkud ztrácí a soustředí se plně na objekt - již za svého života ikonu, TGM. Přesto, říkám si, jak by ta kniha vypadala, kdyby u pana prezidenta "nemlčel" pan Čapek? Některé názory a postoje se nám mohou zdát naivní a zastaralé, nic to ale nemění na tom, jak velkou osobností Masaryk byl, a být vděční za to, co nám svým úsilím předal.
Vojtik69
  15. 5. 2011, 20:16
Skvělá kniha, která dá člověku zjistit o TGM něco více, než jen, že byl prvním československým prezidentem. S touto knihou se můj pohled na něj změnil - obohatil se o více představ. První část - Hovory s TGM byla nejčtivější, protože byla epická. Mlčení s TGM byla méně čtivá, ale zase intelektuálnější. Ve výsledku maximální spokojenost!
gofis
  11. 11. 2011, 15:25
Na začátku knihy pan prezident vypráví něco málo ze svého života, poté je hniha psána ve formě rozhovorů. Čapek se ptá na temata, jako jsou např. politika, náboženství, filozofie, stát atd. Poznáváme zde myšlení a lidskou stránku pana profesora.
Francoa
  9. 11. 2013, 10:26
Knihu jsem několikrát četl více jak před 50 lety.Nyní jsem jí získal za pouhých 5Kč a znova přečetl.Někdy zábavné,jindy zajímavé a nakonec i poučné čtení.Pro každého čtenáře by měla být kniha přínosem. Pro mně má kniha i jinou hodnotu.V mém dětství se v naší rodině tradovalo,že můj děda legionář byl osobním řidičem T.G. Masaryka v Rusku.Moje babička procestovala s legionáři z Jaketěrinburgu do Vladivostoku a zpět,až přes Lešno do nově vzniklého Československa celé Rusko.Vyprávěla mnoho příhod o T.G.M. a z celé anabáze.Dnes je mi moc líto,že mi tenkrát vyprávění tolik nezajímalo,kromě příhod s medvídky.
ScheRas
  20. 7. 2011, 23:14
Velmi dobrá kniha o velmi dobrém člověku od velmi dobrého autora. V knize se lze dozvědět mnoho o presidentově životě a názorech a po přečtení bude TGM pravděpodobně ještě blíž vašemu srdci než býval doposud. A jako bonus jsou v knize obsaženy a poměrně zábavnou (určitě zábavnější, než převyprávěné znuděnou učitelkou) formou předneseny dějiny filosofie.
murphys35
  13. 11. 2014, 13:07
Hovory s T.G.M. by měly být povinnou četbou. Nejen proto, aby se mladí lidé seznámili s Masarykem coby významnou historickou postavou, ale hlavně proto, aby pochopili principy na kterých byla naše země Masarykem a jeho spolupracovníky vystavěna. Právě ony jsou totiž to, co naši zemi a společnost definuje.
JERRY
  24. 11. 2013, 12:40
Kniha o člověku, který v době, kdy již byl prezidentem Československé republiky, říkal, že když se s někým baví, tak se raději dozvídá, než aby mluvil sám. Je spousta skvělých myšlenek, které tato kniha obsahuje, ale přesto tato mě osobně oslovila nejvíc. Větší osobnosti v této době u nás nebylo. A přesto namísto, aby monology uspokojoval své ego, tak se raději dozvídal. Toho mnoho lidí (občas včetně mě) není schopno a to to zdaleka nedotáhli dat daleko jako profesor Masaryk. Z celé knihy sálá obrovská moudrost, vzdělanost a přehled profesora Masaryka. Rozhodně stojí za přečtení, protože jeho myšlenky jsou aktuální i dnes. Po přečtení by si třeba někteří lidé u nás konečně uvědomili, že slovy tohoto moudrého muže:"Demokracie má své chyby, protože občané mají své chyby. Jaký pán, takový krám. Demokracii dělají demokrati a lepší demokracii lepší demokrati."