Než řeknu sbohem

Než řeknu sbohem

Podtitul: Rok života s nevyléčitelnou nemocí

Ikar - 2014
ISBN: 978-80-249-2319-2

Ikar (2014) 978-80-249-2319-2 320

Kniha zachycuje autentický příběh ženy, uznávané americké novinářky a matky tří malých dětí, která si jednoho dne všimne, že se jí ztenčuje levá ruka. Začíná kolečko po doktorech a verdikt je nemilosrdný: Lou Gehrigova choroba, neurodegenerativní progresivní onemocnění, které poškozuje nervové buňky. Příčina: neznámá. Vyléčení: nemožné. Prognóza: odhadem rok života. Autorka se vydává na závod s časem – chce, aby si s rodinou užila co nejvíce šťastných chvil.

Ukázka z textu Je zvláštní myslet na svůj život. Na život předtím. Víc než čtyřicet hodin týdně jsem věnovala práci, kterou jsem milovala, psala jsem soudničky o místních případech do Palm Beach Post. Dalších čtyřicet jsem zvládala sourozenecké hádky svých dětí, domácí práce a návštěvy lékařů – pediatra, zubaře, ortodontisty... Lekce v hudební škole. Večery u skládání prádla na našem jídelním stole. Občasná večeře s přáteli nebo s mou sestrou Stephanií. Pár minut tichého plavání v bazénu na zahradě. Byla jsem šťastná. Byla jsem spokojená. A jako všichni jsem očekávala, že to štěstí bude trvat dál a dál – přes školní plesy a promoce, svatby a vnoučata, pak důchod a léta pomalého úbytku sil. A pak jsem se jednoho večera v létě roku 2009 svlékala před spaním a podívala se na svou levou ruku... (Založil/a: Selene)

Susan Spencer-Wendel Susan Spencer-Wendel

Bret Witter Bret Witter

smajlinka
  8. 5. 2014, 14:14
Silný příběh, každého při čtení určitě alespoň jednou napadne, co by dělal na autorčině místě a jak by se svým posledním rokem naložil. Spisovatelku obdivuji, že se nerozhodla jen pasivně čekat na smrt, ale rozhodla se, že ještě obohatí životy druhých. Akorát mi nebyl tak blízký ten americký způsob života a asi jen málokdo by měl takové možnosti, aby mohl cestovat atd. Za příběh každopádně dávám pět hvězdiček!