Bolševismus, komunismus a radikální socialismus v Československu

Podtitul: Svazek II.

Dokořán - 2004
ISBN: 80-86569-77-2

Dokořán (2004) 80-86569-77-2 363

Jaké byly podmínky, zdroje a předpoklady, jež dovedly bolševický komunismus v Československu k tolika úspěchům a umožnily mu na celá desetiletí instalovat v tomto státě a jeho národech s tolika demokratickými zkušenostmi a tradicemi totalitní diktaturu? Odpovědět na tuto kardinální otázku je snad hlavním cílem, ke kterému směřujeme.
K odpovědi mířil již první sborník, který jsme vydali v roce 2003(a který se dočkal až nečekaného ohlasu), a nyní tak činí i II. svazek edice, kterou jsme založili. V tomto druhém svazku jsou otištěny další studie, věnované tématům, jež zůstávala zatím (neprávem) v pozadí - kromě jiných např. ženskému hnutí a mezinárodnímu srovnání hnutí odporu proti totalitnímu režimu. Rejstřík témat jsme také záměrně rozšířili o vzpomínky na významného činitele komunistického hnutí i o studii, v níž se mísí zkušenost účastníka reformního komunistického hnutí s jeho profesí historika; dotkli jsme se záměrně i tématiky stejně neznámé jako lákavé a svým způsobem utajované - vztahu mezi komunismem a svobodným zednářstvím. Chtěli jsme tak i naznačit jak široký je rejstřík problémů, jimiž je třeba se zabývat.
Ve svazku třetím, na jehož přípravách již pracujeme, obrátíme meritorně upřenou pozornost na další, snad pečlivě zvolená dosud "hluchá" místa dějin radikálního socialismu a komunismu u nás. (Založil/a: mi.y.sicka)