Originální název: Hordubal

František Borový (1939) 195
František Borový (1937) 195
František Borový (1934) 195
František Borový (1933) 195

První část trilogie Hordubal, Povětroň, Obyčejný život.

Známý román Karla Čapka, který experimentuje s konfrontacemi úhlů pohledů na stejnou věc a při morálním soudu problematizuje, „čí je vlastně pravda", nás přivádí na předválečnou Podkarpatskou Rus, kam se po osmi letech strávených v cizině vrací námezdní dělník Juraj Hordubal. Jeho zidealizované očekávání domova však naráží na realitu, která se již dávno odvíjí jiným způsobem. Spor mezi Hordubalem a správcem statku, milencem jeho ženy, končí posléze úkladnou vraždou. Je ale vina na tragédii zcela jednoznačná? Právě trojí rovina příběhu odkrývá skutečnost v její komplikované mnohostrannosti.
Čapkův román se svou metodou řadí k dalším jeho dílům, románům Povětroň, Obyčejný život a Život a dílo skladatele Foltýna, ale je rozvíjen i filmovou adaptací Martina Friče z roku 1937.

Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

alča87
  9. 2. 2014, 16:00
Knihu jsme četla asi v patnácti a po přečtení jsme byla hodně smutná. Skvělá kniha, sonda do lidské duše a od začátku je jasné, jak to dopadne, tedy že to nedopadne radostně. Příběh skvěle ukazuje, jak se lidé mění. A během čtení vyvstává otázka na existenci morálky a životní priorit. Doporučuji těm, co již mají zkušenost s Čapkovým dílem.
A samozřejmě mě Čapek přesvědčil o své dokonalosti - napsat tento smutný příběh podle novinového článku - dokonalost.
venpazz
  22. 9. 2012, 15:17
Pro mě osobně je to jedna z nejsmutnějších knih, jakou jsem v poslední době četla. Chudák Hordubal si maloval, jak bude návrat domů idylický, a nakonec doma nevydrží živý ani jeden rok. Nevím, jaký scénář vraždy (nebo sebevraždy?) mi přijde méně pravděpodobný. Ze všech výpovědí jsem moc moudrá nebyla a navíc od té doby, co Hordubal zemřel, mě to bavilo pořád míň a míň.

Čapkovi se nejspíš povedlo vylíčit tehdejší Podkarpatskou Rus pravdivě, jenže slovník ve stylu "ech, gazdo, ech, Juraj, zapřáhni koně, nakrm vepře, ech" mě po nějaké době začal docela iritovat.
PeťkaW.
  24. 4. 2013, 11:02
Příběh o Hordubalovi je plný emocí. Výborně se čte, jsou v něm zvraty, je dobře propracovaný a vymyšlený... tohle je podle mě, opravdu bravurně vystavěná a napsaná kniha. Její čtení je sice trochu depresivní, ale za ten konečný zážitek to stojí.
S.monika
  27. 1. 2014, 22:53
Musím jsem přiznat, že jsem toto dílo obrečela jako malé dítě. Plné emocí, silný příběh podán přesvědčivě a velmi čtivě. Přečetla jsem to pouze jednou a zanechalo to ve mě hluboký šrám
domingo
  8. 3. 2010, 20:34
Velmi dobrá kniha, tíživé psychologické drama podpořené skvělými jazykovými prostředky. Českou prózu 1.pol. 20.století ale nemám příliš načtenou, tak nemůžu porovnávat. (4/5)
RockWagram
  10. 12. 2014, 23:13
Je to zvláštní, ale přestože na mne příběh Juraje Hordubala zvlášť nezapůsobil, tak nějak mi gazda přirostl k srdci a nad frázemi z jeho amerického vyprávění, jako např.: ,,Ellou, Hordubal, a ukázali mi můj džob,'' se pousměju vždycky. Pořád jsem čekal na to, až přijde to velkolepé strhující Čapkovo finále jako v Obyčejném životě... a kde nic, tu nic. Kdyby knihu napsal nějákej Franta Novák, tak ji asi ani nedočtu. To ale na kvalitě Čapkova celoživotního díla neubírá. Holt se mi nemůže páčit všechno.
eliza
  9. 3. 2014, 17:38
Vychvalovat Čapka může vyznít jako klišé, kde se chválou nespletete, ale nedá se nic dělat...musím chválit :-) Hordubal mě coby středoškolačku uzemnil. Skličující psychologické drama o nemilosrdnosti osudu a relativnosti viny. Trochu mi připomíná Waltariho "Cizince".
Eventful
  6. 5. 2012, 16:20
Podle mě naprosto o ničem...od začátku bylo jasné kdo to s kým táhne a žádný překvapivý konec také nenastal. V podstatě to neskončilo nijak. Nevím, ale pro mě nezajímavé, nudné..
Gwaihir
  10. 1. 2015, 15:55
První díl noetické trilogie zabývající se životem člověka a mnohostí náhledů na jeho jednotlivé části je výtečně napsaným psychologickým románem na motivy skutečných událostí, jehož význam tkví hlavně v tom, že postupně sleduje jediný příběh očima několika postav, z nichž každá si na základě svých osobních zkušeností a vžitého způsobu interpretace daného dění vytváří vlastní verzi, která společně s ostatními nakonec dává úplný obraz toho, co se doopravdy stalo. Lidsky nejbližší je asi vyprávění z pohledu hlavního hrdiny, které se odvíjí velmi rozvážně a místy až poeticky v působivé horalské atmosféře, která pomalu houstne do neodvratného vrcholu. S ním pak kontrastuje spěšnější postup při vyšetřování a nakonec také poněkud strohý a neúprosný průběh soudu, které ještě více prohlubují charaktery zúčastněných a staví jejich chování a činy do jiného světla. 95 %
lvasa
  9. 8. 2012, 11:10
Asi to chce určité duševní rozpoložení. To že je od začátku všechno jasné je vlastně záměr - nejde o to jak to dopadne, hordubala zamordujó, to ví každý, zajímavé na tom je jak k tomu ti lidé přistupují. No, sečteno, je to dumák, asi to není pro každého.
sallyhec
  28. 9. 2016, 12:09
Jedno musím uznat - Karel Čapek je geniální spisovatel, a nám Čechům by mělo srdce zaplesat hrdostí při každé zmínce o něm.
Cracky
  17. 5. 2015, 1:21
Velmi smutný příběh, který se však velmi dobře četl. Děj knihy a následné vyústění příliš zvratů či překvapení nepřinese, a tak vše pomalu plyne k očekávanému závěru. Avšak i přes tento fakt to ve mně zanechalo silné emoce. Velká poklona Čapkovi!
krisstuss
  8. 2. 2015, 20:09
Obsahuje spoiler spoiler Tu jeho ženu bych chytla pod krkem hned :D ale dojala mě pasáž o tom jak si přestali psát protože kamarád co psát uměl zemřel a nebyl nikdo jiný kdo by mu pomohl. Chudák Juraj, ani po smrti neměl klid..
Lenijka
  6. 8. 2011, 23:46
Úžasná kniha. Děj zprostředkovaný z několika pohledů různých postav, k tomu nářečí, vtipné "amerikanismy" a silný příběh. Výborně ukazuje psychologii postav, a přitom hlavní postava je takový chudák - ňouma.
Drú
  14. 11. 2016, 10:37
Soudě dle prvních stran úsměvná knížečka, ale jak se pomalu odvíjelo klubko příběhu, odhalovaly se prohnilé vztahy vesničanů a začalo mi být jasné, že tohle žádné pohlazení po duši nebude. Čapek mistrně podává obraz typické chudé vísky, se všemi jejími krásami i neřestmi. Když připočítám originální jazyk, jiné než pětihvězdičkové hodnocení dát ani nemůžu.
engai
  6. 4. 2012, 14:50
Tuhle knihu jsem nafasovala v literatuře se zadáním přečíst a zreferatovat. Přestože Čapek je asi jediný český spisovatel kterého si vážím a češtinářka vybrala snad tu nejtenčí knihu, kterou mohla, úspěch u mě tento román nesklidil. Pointa knihy je zajímavá, ale je to psáno tak rozvlekle a zdlouhavě, že je to dnešní době téměř nečitelné.
kiadorian
  15. 4. 2011, 0:15
Vynikající novela, první část trilogie (Hordubal, Povětroň, Obyčejný život). Čapkova fabulace zde dosahuje jednoho z vrcholů, především bych vyzdvihl dynamické přecházení mezi úhly pohledu vypravěče, užívání infinitivů namísto sloves v určitém tvaru a v prvé řadě samotný příběh, který nemá slabších míst! A finální vyšetřování a soud? Klobouk dolů, pane Čapku. Za pět hvězd, jednoznačně.