Kalendář

František Borový - 1947

František Borový (1947)
František Borový (1940) 219

Výbor novinářských sloupků z let 1921 až 1938

Kniha Kalendář vznikla z oddychových fejetonů o ročních dobách, počasí, zahradnických radostech a strastech. Čapek se tu však neutápí v idyle života malého českého člověka a zahrádkáře.

Spisy bratří Čapků svazek XLV. (Založil/a: Kukpiss)

Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

gabin
  19. 8. 2014, 16:58
Oddychové čtení par excellence, přitom velmi chytré a psané kultivovaným leč svěžím jazykem. Omlaceti by se mělo o hlavu téměř všem dnešním novinářům! Neotřelé pohledy na věci zdánlivě všední, které nás mohou během roku a života potkat, vždy zakončené pregnantním závěrem, často vtipným nebo dojemným nebo oboje. Moc se mi líbily probleskující vzpomínky na dětství, třeba když vypočítává (on vůbec Čapek rád vypočítává, ať kytičky, činnosti, barvy půdy a jiné)co zvládl během svého klučičího dopoledne. Představa velikána světové literatury, jak rozbíjí prakem okna je fakt boží. Fejetony jsou také zajímavým svědectvím své doby, třeba módních vln, které se nám dnes zdají úsměvné, tak jako se ty současné budou zdát úsměvné našim dětem. Často jsem si říkala, co by tak Čapek psal dnes, když například žehral na tehdejší Vánoce jako svátky konzumu:-) A celou dobu jsem si říkala, že bych chtěla být také tak svěžího ducha a umět se na věci koukat a psát o nich jako on, a to tu prosím jde "jen" o novinové sloupky!