Barva mléka

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Plus - 2014
ISBN: 978-80-259-0167-0

Plus (2014) 978-80-259-0167-0 184

Barva mléka je drobný literární skvost těžící z nejlepší tradice anglického realistického románu. Mary, jejíž vlasy mají barvu mléka, je svéhlavá a prostořeká patnáctiletá dívka, jež tráví dny tvrdou prací na rodném statku. Úmorná dřina, ze které se skládá život na anglickém venkově v roce 1831, kde se její příběh odehrává, ovlivňuje i vztahy v rodině. Když ji otec "prodá" do služby na faru, její život se změní... A nikoli nutně k lepšímu. Výjimečná kniha, výjimečný příběh, který ve vyrazí dech. (Založil/a: Eli.)

Introvert
  5. 5. 2014, 19:00
To bylo krásné. A smutné. Prosté, citlivé, logické, přímočaré, k nevyhnutelnému vyústění se pomalu ubírající. A krásné. A smutné.
Ariko
  7. 7. 2015, 11:10
Na první pohled se mi u knihy líbil obal - miluju sýr a miluju výtvarné umění :) Když jsem knížku otevřela, trošku mě zarazil styl psaní a velké mezery mezi řádky. Překvapilo mě ale, jak rychle jsem se do jednoduchého vyprávění dokázala začíst. Hlavní představitelka Mary je rázná holčina, která se rozhodla vypsat svojí zkušenost už jen díky tomu, že může - v té době totiž není obvyklé, že vesnické děvčata umějí psát.
Moc se mi líbily první dvě třetiny textu svojí nekomplikovaností - takovým přirozeným koloběhem, který pěkně plyne, sklízí se zelenina, ze které se hned za čerstva něco uvaří (prostě můj dokonalý ideál :) ). Poslední třetina není v podstatě o moc jiná, zato poslední odstavce mi rozšířily zorničky.
Knížku můžu sama za sebe jen doporučit - mě se líbila, i když ten konec....... pro mě velké drama
togaf
  14. 3. 2014, 12:45
Chvíli mi trvalo než jsem si zvykla na zvláštní styl psaní - asi tak dvě stránky. Mary totiž nepoužívá interpunkci ani velká písmena a už vůbec ne uvozovky. Její promluva je ale strhující, konec předvídatelný, ale i tak hodně působivý.
Pett
  24. 7. 2014, 21:28
Co k tomuto příběhu dodat? Nepustí vás, dokud se nedozvíte úplnou pravdu o osudu Mary... přečteno jedním dechem... syrové, strhující a svým způsobem i velmi krásné... velké překvapení od takové malé útlé knížečky.
psychoklara
  2. 12. 2014, 21:17
Nazvat tuto knihu "drobným literárním skvostem" mi přijde přehnané. Způsob psaní (malá písmena na začátku vět, hodně jednoduché věty s velmi často opakovaným "a" a s chybějícím čárkami v přímé řeči) mi moc nesedl. Hlavní postava není příliš dobře vykreslená, takže jsem dlouho váhala, jestli si Mary představit jako trochu postiženou ošklivou venkovanku nebo prostou hezkou dívku s trochu ostřejším vyjadřováním. Příběh samotný měl pěkný spád, ale závěr se mi nelíbil a chybělo mi rozuzlení vedlejších zápletek.
Podle předchozích komentářů jsem očekávala víc.
Pim
  27. 7. 2014, 19:57
Celý příběh spěje netradičním způsobem vyprávění nezadržitelně k jedinému konci... Co se dalo dělat?
Zajímavá knížka, jež zvířila myšlenky a pocity a zanechala dojem. Asi si dám pro připomenutí ještě někdy znovu. Něco jako druhý nálev zeleného čaje....
Rinae
  12. 9. 2016, 20:00
Jako i některým dalším mi ze začátku trochu vadil nezvyklý styl psaní (mentálně jsem si stále do vět doplňovala čárky a upravovala koncovky), ale potom mě vyprávění vtáhlo a přestala jsem si toho všímat. Přímočaré a nepotěšlivé, ale pokud se zrovna neutápíte v depresi, stojí za přečtení.

je hezkej den, řekla jsem. a strčila si jednu malinu do pusy.
opravdu?
podívala jsem se na oblohu. je tam slunce, řekla jsem, jen je schovaný za mrakem.
vidíš ty v životě i to špatný? zeptal se.
o tom budu mít čas uvažovat až budu mrtvá, řekla jsem.
lamka
  4. 12. 2016, 13:04
Tuto knihu mi doporučila kolegyňka a musím jí poděkovat. Příběh Mary je smutný, ale přesto vím, že se k této knize ještě někdy vrátím.
Vendelína
  21. 7. 2016, 16:15
Drobný, ale přesto působivý text. Ze začátku se člověk musí přenést přes jisté pravopisné vlastnosti téhle knihy, ale jakmile se začtete, zvyknete si rychle. Příběh je vcelku nenáročný, vyprávěný prostě a "selským rozumem". Na jeho konci se mi tajil dech. A ano, pár posledních stránek už je předvídatelných, ale přesto nutí k zamyšlení a zanechá dojem.
shinej
  28. 2. 2016, 8:10
Zhltla jsem to za necelé 4 hodiny, a to mi na začátku vadilo, že kniha je psána v mírném slangu, a že jména a začátky vět nejsou psána velkými písmeny, a spoustu dalších drobných pravopisných chyb, což jsem pochopila až v průběhu čtení, že knihu píše samotná hrdinka, které již neměla možnost v životě svou znalost čtení a psaní rozvinout. Přála bych hlavní hrdince lepší osud. Asi už se k této knize nevrátím, a ani ji nezařadím mezi své oblíbené, ale stejně hodnotím 4 hvězdičkami.